+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Feshane nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Feshane nedir?
  Feshane nedir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Feshane nedir?  1.feshane, ii. mahmut tarafından 1826 yılında yeniçeri ordusunun yerine gelmiş olan yeni orduya üniforma dikmek için kurulmuş olan ve günümüzde ise uluslararası fuar kongre ve kültür merkezi olarak hizmet vermekte olan istanbul haliç kıyısındaki tarihi yapıdır.

  tarihçe smanlı ordusu 19. yüzyıl ortalarına doğru zamanın akımına uyarak üniformalarında değişikliğe gitmiş ve yeni üniformaların karşılanması için ii. mahmut feshane dokuma fabrikasını kurmuştur. 1893 yılında ürettikleri yünlü kumaş ve feslerle chicago kentindeki uluslararası fuara katılmışlar ve bu fuardan bir ödül ile dönmüşlerdir. ancak daha sonraları osmanlı ordusu üniformalarını avusturya'dan almaya başlayınca tesiste tamamen fes üretilmeye başlamış ve adı "feshane-i amire" olmuştur.

  1992 yılında istanbul büyükşehir belediyesi ve özel bir kuruluşun aracılığıyla, bina, çağdaş el sanatları müzesine dönüştürülmütür. sonraki yıllarda ise haliç tarafındaki suların yükselmesiyle binanın içine kadar suların girmesi üzerine bina kullanılamaz duruma gelmiştir.

  1998 yılında binanın restorasyon çalışmaları tekrar başlamış ve bina nihayet yok olmaktan kurtarılabilmiştir.*
+ Yorum Gönder