+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Tiyatro metni temini Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tiyatro metni temini
  Merhaba,
  Ben Marsha NORMAN'ın "İyi Geceler Anne" adlı kitabını arıyorum ancak kitapçılarda bulamadım.
  elinde olan var mı? 2. Mine
  Devamlı Üye

  tiyatro metni temini

  İyi Geceler Anne kitabı hakkında bulduğumz bilgiler bunlar

  Özeti burda

  Oyun Jessie ve beraber yaşadığı annesi Thelma'nın, birlikte geçirdikleri son geceyi anlatır. Oyun, Jessie'nin annesine, ertesi sabah ölmüş olacağını, çünkü o gece intihar edeceğini açıklamasıyla başlar. Jessie bunları, evi derleyip toplarken ve annesine yapacağı manikür için hazırlanırken, kayıtsızca, öylesine anlatır. Bunun ardından iki kadın arasında geçen konuşmalarda, Jessie'nin bu kararı neden verdiği, annesiyle olan yaşantısının detayları, kendi ölümünü en ince ayrıntısına kadar nasıl planladığı açığa çıkar. Oyun, kaçınılmaz sona doğru tedirgin edici şekilde hızla ilerler.
  1983'te Pulitzer Drama Ödülü kazanan oyun, modern insanın en sevdiklerinin yanında bile kendini yalnız, çaresiz ve mutsuz hissetmesini, insanlar arasındaki iletişimsizliğin ve hoşgörüsüzlüğün varabileceği son noktayı anlatır.


  -----

  Türkiye'de İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından ilk olarak 27 Mart 2003 tarihinde Arif Akkaya yönetiminde sahnelenmeye başlayan oyun, 2007-2008 sezonu dahilinde Harbiye Cep Tiyatrosu'nda sergilendi. 2007'de verilen 11. Afife Tiyatro Ödülleri'nde Hikmet Körmükçü ve Celile Toyon ayrı ayrı "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" kategorisinde aday gösterildi, ödülü Körmükçü kazandı.
  Çeviren: Yıldırım Türker
  Dekor ve Kostüm: Zuhal Soy
  Işık: Mahmut Özdemir
  Dramaturg: Arzu Işıtman
  Oynayanlar: Hikmet Körmükçü, Celile Toyon
+ Yorum Gönder