+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda İnsanı insanların içinde rencide eden ve moral bozukluğu oluşturan bir insana Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsanı insanların içinde rencide eden ve moral bozukluğu oluşturan bir insana
  İnsanı insanların içinde rencide eden ve moral bozukluğu oluşturan bir insana nasıl cevap vermeliyiz? 2. Asel
  Bayan Üye

  İnsanı insanların içinde rencide eden ve moral bozukluğu oluşturan bir insana nasıl cevap vermeliyiz?


  Değerli kardeşimiz;
  Kur'an-ı Kerim'de hümeze suresinde "çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!" diye ilahi bir ikaz mevcuttur. İslam dini kişilerin gururunun rencide edilmesine şiddetle karşı çıkmıştır. Ama insanlar maalesef bu hataya düşmektedirler. Peygamberlerle dahi istihza edilmiştir. İslam tarihini ve peygamberler tarihini okursanız şahid olursunuz.

  Bu tür hallerde; susmak ve ortamı terketmek, besmele çekmek en hayırlısıdır. Öfkeyi yenmek çok büyük sevaptır. Sıkıntı anında neticeyi ve sevabını düşünmeli. Peygamberlerin dahi insanların ellerinden ve dillerinden sıkıntı çektiklerini düşünmeli. Bu tür insanlarla aynı ortamlarda bulunmamaya gayret göstermeli. Bu gibi davranışları sergileyen insanları toplum içinde değil yalnız kalındığı zamanlarda uyarmak gerekir. Uyarılara rağmen devam ediyorsa aynı ortamı paylaşmamaya gayret etmek gerekir.
+ Yorum Gönder