+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Arif Nihat Asya Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arif Nihat Asya Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi
  Arif Nihat Asya Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Arif Nihat Asya Edebi Kişiliğiyle ilgili bilgiler

  (7 Şubat 1904, Çatalca, İstanbul - 5 Ocak 1975, Ankara), milliyetçi şiirleriyle tanınan ve Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak günü yazdığı ünlü "Bayrak" şiirinden dolayı "Bayrak şairi" olarak da anılan Türk şairdir[1].

  Ted Koleji'ni ve İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950 yılında Seyhan (Adana), ve 1954 yılında da Eskişehir milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Milletvekilliğinden sonra tekrar bir süre daha öğretmenlik yaptı. Ankara Gazi Lisesi'nde edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı.

  Yeni İstanbul ve Babıali’de Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi. Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yazdı. Daha sonra heceli ve serbest vezinli şiirler yazdı.

  Milliyetçi şiirleriyle dikkat çeken Arif Nihat Asya, yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle de bilinir.

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  *Bayrak Şairi'' olarak tanınan sanatçı. Heceyle,aruzla,serbest nazımla şiirler yazmıştır.
  *Din ve Kahramanlık duygusu belirgindir şiirlerinde.
  *Epik,lirik,didaktik özellik gösterir.
  *ESERLERİ : (ŞİİR) Bir bayrak rüzgar bekliyor,Kökler ve dallar , Dualar ve aminler,Rubaiyyat-ı arif
+ Yorum Gönder


arif nihat asya edebi kişiliği