+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Adana çobandede resimleri, çoban dede efsanesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adana çobandede resimleri, çoban dede efsanesi
  adana çobandede resimleri, çoban dede efsanesi 2. Asel
  Bayan Üye

  Adana çobandede resimleri, çoban dede efsanesi
  obandedeefsanesi.jpg
  Çoban Dede Efsanesi


  Çoban dede Köprüköy bulunmaktadır. Çoban dede efsanesinin anlatıldığı yerde bulunana taşlar bir çobana ve koyunlarına ve birde ejderhaya benzetilmektedir.


  Efsaneye göre çok eskilerde bir çoban yaşarmış. Bir Ejderha çobanın sürüsüne musallat olmuş ve her geldiğinde bir koyunu alıp götürüyormuş günler sonra azalan sürüsüne üzülen çoban Allaha yalvararak ejderi taş etmesini ve buna mukabil kendisinin bir koç kurban edeceğini söyler.


  Allah duasını kabul eder fakat çoban kurbanını kesmez bu nedenle de Allah çobanı ve koyunları taş eder.

  Emrekom Köyü halkının anlattığına göre ise efsane şöyledir.

  Yavuz Sultan Selim, İran seferine giderken ordu suyu geçemez. Padişah askerin geçebilmesi için oraya bir köprü yapılmasını emreder. Ancak bir türlü köprünün ayağını (temelini) tutturamazlar. Köprü ayağı için nereye temel attılarsa temel tutmaz. Çok yer denerler ama nafile.
  Orada, Allah'ın ermiş bir kulu olan Çoban Dedede koyun otlatmaktadır. Bakar ki padişahın askerleri köprünün ayağını tutturamıyorlar, askerlerin yanına gider ve onlara :
  - Şimdi âsamı atacağım. Âsa nereye düşerse köprünün ayak temelini oraya atın
  Der ve elindeki âsasını fırlatır. Âsa köprünün olduğu yere düşer. Askerler köprünün ayak temelini âsanın düştüğü yere atarlar, bakarlar ki temel tutmuş. Çoban Dedeye bakarlar, ama Çoban Dedeyi bulmak ne mümkün. Allahın o veli kulu sır olmuştur. Köprü inşaa edilir ve asker üzerinden geçer.
  (Konum olarak bakıldığı zaman Çobandede Köprüsü tam Pasin Suyu ve Arasın birleşme noktasının üzerindedir.)
+ Yorum Gönder


adana coban dede,  çoban dede,  çoban dede adana,  çoban dede kimdir,  çoban dede efsanesi,  adana çoban dede efsanesi