+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Bıçakçılık sanatı üzerine notlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bıçakçılık sanatı üzerine notlar
  bıçakçılık sanatı üzerine notlar 2. Asel
  Bayan Üye

  bıçakçılık sanatı üzerine notlar
  baklksanatzerinenotlar1.jpg
  1958 yılında Etnografya müzesinde desinatör olarak çalışırken Büyük Hocalardan Hamit Zübeyir Koşay: "Madem ki soyadın "Bıçakçı" o halde maddi kültürlerimizden Türk Bıçakçılık Sanatı üzerine bir araştırma yapalım mı?" diyerek geleneksel bir Türk el işi sanatı olan bıçakçılık üzerine bir çalışma yapmamı önerdi.

  Büyük bir ilgiyle bu konuyu araştırmaya başladığımda üzülerek gördüm ki aslında geleneksel Türk el sanatlarında önemli bir yeri olan "Bıçakçılık" üzerine bir araştırma yapılmamıştı.

  Evvelâ ekonomisinde bıçakçılığın önemli yeri olan illeri-ilçeleri tespit ettik. Bu il ve ilçelere giderek yerinde araştırmalar, görüşmeler yaptım. Yapılan eserlerin çizimlerini çıkardım, fotoğraflarını çektim. Bu arada Tümg. Lütfü Güvenç'in izniyle Etlik askeri depolarında çeşitli suç unsurları olarak el konulmuş bıçak, pala, kama gibi aletlerin üzerindeki desen, motif ve çeşitli söz ve şiirlerin şablonları çıkarıldı. Bunların bir kısmı Etnografya müzesinde sergilenmektedir.

  Bu çalışmalar sırasında da gördüm ki, bıçaklar üzerindeki şekiller, şiirler bize yapıldıkları zamanın estetik ölçülerini, toplumsal duyarlılıklarını, aşklarını, beklentilerini, zamanın kültürünü ve hatta ulusun geçirdiği evreleri yansıtıyor. Kurtuluş Savaşı günlerindeki kurtuluş özlemini, Atatürk sevgisini, yeni cumhuriyete bağlılığı bu bıçakların üzerindeki işlemeler veya şiir ve sözlerden anlayabiliyoruz. Ustalar, bıçaklara kazıdıkları şiirlerde barış duygusunu işlemişler, bıçağın savaşta ve hayır işlerinde kullanılması mesajını vermişler. Bu ustaların bir kısmının fotoğraflarını sitede bulabileceksiniz. Burada bu ustaları ve isimlerini bilmediğimiz bütün ustaların emeklerine saygılarımı gönderiyorum.

  Yapılan bu çalışmalar "Bıçakçılık Sanatı Üzerine Notlar" başlığıyla Türk Etnografya Dergisinde (Sayı VI 1963'den ayrı basım) yayınlandı.

  Aradan yıllar geçti, 2001 yılında bıçakçılık üzerine yapılmış çalışmaları okumak istedim. Düşünüyordum ki, aradan geçen bunca zaman içinde bu konuda üniversitelerin, araştırmacıların hatta bıçak üreten firmaların önemli, geniş araştırmaları olmuştur.

  Milli Kütüphane'den YÖK'ün tez çalışmalarına kadar araştırdım. Sadece 1996 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde Ali İhsan Güngör'ün "Bursa Bıçakçıları" başlıklı 40 sayfalık yüksek lisans tezini buldum.

  Oysa internetten yabancıların kendi ülkelerindeki bıçakçılık sanatı üzerine ne kadar araştırma yapmış olduklarını görünce, ülkem adına üzüldüm. Ben de bunun üzerine bıçakçılık sanatı üzerine yaptığım bu çalışmayı internetten yayınlamaya karar verdim. "Karınca kararınca" misali bu güzel el sanatına borcumuzu ödeyelim istedim. Bir çok konuda olduğu gibi bu konudaki duyarsızlığımız, ilgisizliğimiz yüzünden bu güzel el sanatının tarihini öğrenmeden, eserlerini kayıtlara geçirmeden kaybolmaya yüz tutması ıstırap veriyor.

  Ancak burada, bu el sanatını canlı tutmaya çalışan Yatağanlılara, Yatağan Belediyesine candan tebriklerimi gönderiyorum. Son beş yıldır Yatağan'da "Bıçakçılık Festivalleri"nin düzenlenmesi, çok sevindirici bir gelişme. Umarım Üniversitelerimiz de araştırmalarıyla, bu güzel el sanatımıza destek verirler.

  Belki bu site bazı araştırmacılara ilham kaynağı olur veya bu konuya ilgi duyan, duyabilecek olanlar ellerindeki bilgiyi, edinebilecekleri bilgiyi bu siteye göndererek bu bilgilerin zenginleşmesine ve okuyucuya daha çok bilgi verilmesine yardımcı olabilirler.

  Belki de bu site bu konudaki buluşma merkezi olur

  Saygı ve sevgi ile
+ Yorum Gönder