+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Namazda Ağlamak Namazı Bozar mı namazda ağlayınca namaz bozulurmu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Namazda Ağlamak Namazı Bozar mı namazda ağlayınca namaz bozulurmu
  Namazda Ağlamak Namazı Bozar mı namazda ağlayınca namaz bozulurmu 2. Asel
  Bayan Üye

  Namazda Ağlamak Namazı Bozar mı namazda ağlayınca namaz bozulurmu


  Namazda dünyevi bir şey için sessiz ağlamak –mekruh olmakla beraber- namazı bozmaz. Ancak Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle ah of deyip inlemek namazı bozar ancak abdesti bozmaz.

  Yine çekmekte olduğu bir ağrının sonucu olarak ihtiyarsız olarak çıkardığı seslerden ötürü de namazı bozulmaz. Fakat dünyevi musibetler veya şahsi hastalıktan ötürü sesli ağlamak ah ve off gibi şeyler söylemek Hanefî ve Şafii mezhebine göre namazı bozar(Krş. Zuhaylî el-Fıkhu’l-İslamî 2/7-10).

  Ağlamak cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a ağlıyarak itâat eden gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur. Namaz dışında da ağlamak abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır.
+ Yorum Gönder


ağlayınca abdest bozulur mu,  aglayinca abdest bozulur mu,  ağlayınca abdest bozulurmu,  hanefi mezhebine göre ağlayınca abdest bozulur mu,  aglay