+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Oritoriglerin nesni tükendi mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oritoriglerin nesni tükendi mi?
  oritoriglerin nesni tükendi mi? 2. Asel
  Bayan Üye

  oritoriglerin nesni tükendi mi?  oritoriglerin nesni tükendi mi.jpg  Ornitorenk veya platipus veya Türkçedeki yaygın adıyla gagalı memeli [1] (Ornithorhynchus anatinus), 39-60 cm boylarında, Doğu Avustralya ve Tazmanya'ya özgü bir yarı-deniz memelisidir.

  Ornitorenkler, doğum yapmak yerine yumurtlayan memeliler olan tek deliklilerin hâlâ var olan beş tanesinden biridir. (Diğer dördü ekidneler). Ornithorhynchidae familyasının ve Ornithorhynchus cinsinin yaşayan tek temsilcisidir. Buna rağmen bazıları Ornithorhynchus cinsine de ait olan fosil akrabaları bulunmuştur.

  Yumurtlayan, ördek gagalı, kunduz kuyruklu, erkeklerinin arka ayağında zehirli bir mahmuzu olan bu memeli keşfedildiği zaman doğabilimcileri çok şaşırmıştır. Ornitorenklerin eşşizliği onu Avustralya'nın kanguru ve koala ile beraber en belirgin sembollerinden biri yapar. Avustralya 20 sentinin arkasında resmi yer alır.
+ Yorum Gönder


ornitorenk nesli tükendi mi,  ornitorenklerin nesli tükendimi,  ornitorenkin nesli tükeniyor mu,  ornitorenklerin nesli neden tükendi