+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Eski israil neredeydi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eski israil neredeydi
  Eski israil devleti neredeydi ,eger yahudiler yerlerinden bir guc tarafindan dagitildiysa tekrar ayni yere neden yerlesmediler 2. Asel
  Bayan Üye

  Eski israil neredeydi

  Atla: kullan, ara


  İsrail Devleti bağımsızlığını, Akdeniz etrafında Yahudi diasporasının başlamasından yaklaşık iki bin sene sonra 14 Mayıs 1948'de ilan etti. 19.yy'ın sonlarına doğru Siyonist hareket "Yahudiler için bir anavatan" amacıyla çaba sarfetti. İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi, büyük miktarda Yahudi iç göçü, Filistinliler ile çatışma ve komşu Arap devletler ile savaşı beraberinde getirdi. 1970'lerden beri ABD, İsrail'in prensipte müttefiki olmuştur. 1979'da kolay olmayan bir barış Mısır ile ve 1994'te Ürdün ile sağlandı. Bugün dünyadaki Yahudilerin yaklaşık %42'si İsrail'de yaşamaktadır.

  Modern İsrail devleti, antik çağlardaki Yahudi krallıklar ve Yahudilik ile Hristiyanlığın beşiği olan İsrail Krallığı ve Yehuda Krallığı'nın bulunduğu yerde yer almaktadır. Tüm semavi dinler için önemli olan sitelere ev sahipliği yapmaktadır. İlk çağlarda Romalılar ile Yahudiler, Ortaçağda ise Hristiyanlarla Müslümanlar bu topraklarda çatışmıştır. Yahudilerin İspanya'dan kovulmasının ardından bölgedeki küçük Yahudi nüfusunda artış gerçekleşti. Modern zamanlarda, Avrupa'da görülen zulümler nedeniyle Siyonist akım doğdu. Bu akım, uluslararası destek alarak dünyadaki ilk Yahudi çoğunluğu olan bir ülke kurmayı başardı.
+ Yorum Gönder