+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Naylon poşet kullanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Naylon poşet kullanımı
  naylon poşet kullanımının nedenleri ve sonuçları 2. Asel
  Bayan Üye

  naylon poşet kullanımı


  Şu anda okyanuslarda balıklarla birlikte onbinlerce plastik poşet yüzüyor ve onları ahtapot zanneden kaplumbağalar, yunuslar ve köpek balıkları onları yutarken boğulup ölüyorlar. Ve her yıl plastik poşetler yüzünden yaklaşık bir milyon deniz kuşu, 100.000 deniz memelisi ve sayısız balık ölüyor. Bu hayvanlar öldükten sonra plastik poşetler boşa çıkıyorlar ve kısır döngü devam ediyor.

  Doğa bu sentetik maddeyi ayrıştıramadığı için doğada yok olması 500 ile 1000 yıl arasında değişiyor. İnsanlar olarak biz yok edelim desek te yapamıyoruz çünkü bütün plastik poşetleri toprağa gömmek toprağa zehirli maddenin yayılmasına sebep oluyor. O zaman yakalım desek yine olmuyor çünkü bu sefer de atmosfere zehir yayıyoruz.

  Ne yazık ki plastik poşetlerin sadece %1’i geri dönüştürülebiliyor.

  Herşey Bu Kadar Karamsar mı?
  Bizim ülkemiz için "evet" çünkü henüz bu konuda çok az insan bilgi sahibi. Herkes kendi ailesinde bu konuyu konuşabilse, çevresine duyurabilse ve de çözüm önerileri sunabilse, bir yerlerden başlamış oluruz. En çok nerede plastik poşet kullanıyoruz? Süpermarketlerde! Çok basit mantık haftada ailecek 10 poşet kullanıyorsak, yılda yaklaşık 540 poşet eder. 100 aile için 54.000! Bunu sadece yarıya indirebilsek 27.000 poşet!

  Dünya Plastik Poşetler için Ne Yapıyor?
  San Francisco, Çin, Hong Kong, Bangladeş ve Melbourn’de plastik poşet kullanımı tamamen yasaklandı.
  Taiwan ve Singapur yasak için hazırlık yapıyor.
  Çin'de ince plastik poşet üretimi de yasaklandı.
  İrlanda ise plastik poşetlere "plastax" ismiyle vergi yükledi ve kullanımını %90 azalttı.
  Bu yılın sonunda Paris'te ve 2010'a kadar bütün Fransa'da yasaklanması planlanıyor.
  İngiltere'de küçük bir kasabada dükkan sahipleri plastik poşet kullanmayı bıraktı.

  Bizim ülkemizde de bir gelişme olmuş: Bioplast Carrefour SA ile Türkiye'de bir ilk olan BIOPLAST Markalı Bio-Bozunur Çöp Torbalarının tedarikçisi olma teklifini başarı ile sonuçlandırarak çevre dostu Bio-Bozunur biyoteknolojiyi Türk tüketicisine 23 Ocak 2008 tarihinden itibaren bütün Carrefour SA mağazalarında satışa sunulmuş. Bu süper bir haber!!!

  Alışveriş torbası olarak tekrar tekrar kullanılabilecek poşetler Carrefour'da kasa yanında satılıyor bildiğim kadarıyla. Katlandığında küçücük bir yer kaplayan bu poşetlerden satın alabiliriz. Tema Vakfı'nın da kumaş torbaları var.
  Ayrıca yeni keşfettiğim www.gojeko.com sitesinde, rengarenk desen desen kumaş torbalar bulabilirsiniz.

  Yani alışverişte kumaş poşet, çöp torbası olarak da Bioplast çöp torbalarını kullanabilir, çevremizi bu konularda bilgilendirebiliriz arkadaşlar.

  Lütfen ŞİMDİ'den başlayalım, önce biz uygulayalım, sonra en yakın çevremizden başlayarak bilgilendirelim insanları. Çocuklarımıza temiz ve daha iyi bir dünya bırakalım

  Haydi iş başına

  Alıntı
+ Yorum Gönder