+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda İletişimde enpati'nin önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İletişimde enpati'nin önemi
  iletişimde enpati'nin önemi 2. Asel
  Bayan Üye

  iletişimde enpati'nin önemi


  Kendimizi karşısındakinin yerine koymalı, olaylara onun bakış açısıyla bakmayı bilmelidir. Başka bir deyişle karşımızdaki kişinin psikolojik (fenomenolojik) alanına girmesi gereklidir. Psikolojiye göre herkesin böyle bir alanı vardır. Her insan gerek kendisini, gerekse çevresini, kendine özgü bir biçimde algılar, kişiye özgüdür. Her insan, dünyaya kendi bakış tarzıyla bakar. Empati kurmak isteyen kişi de, karşısındakinin dünyaya bakışıyla bakması gerekmektedir.

  Empati için, karşımızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamamız gereklidir.

  Kendimizi karşıdaki kişinin yerine koyarak, sorular sorup, içsel değerlendirme yapmamızın neticesinde zihnimizde oluşan empatik anlayışın, karşıdaki kişiye iletilmesi gerekmektedir. Eğer karşımızdakinin duygularını ve düşüncelerini ona ifade etmezsek, empati kurma sürecini tamamlamış sayılmayız.

  Bir spor müsabakasına katılan bir atlet, bir futbolcu, bir basketbolcu hayal edin. Kendisi başarılı olamamış yahut takımı yenilmiştir. Kendimizi onun yerine koyup, neler yaşamakta olduğunu anlarız. Onun duygularını hissederiz. Sıra ona karşı ifade etmeye geldiğinde ise hiçbir şey yokmuş gibi gülümseyerek “Boşver unut gitsin!” dersek, yüzümüzdeki ifade ile söylediğimiz sözler arasında çelişki yaşamız oluruz. Böylece de hem karşımızdakine yardımcı olamayız, hem de empati süreci tamamlanmamış olur.

  Empatik etki bırakmanın başlıca iki yolu vardır. Bunlardan birincisi, yüzümüzü ya da bedenimizi kullanarak onu anladığımızı ifade etmek; diğeri ise sözlü olarak onu anladığımızı ifade etmek. Empatik etki bırakmanın en etkili yolu, herhalde ikisini birden kullanmaktır. Böylece daha etkili bir şekilde amacımıza ulaşabiliriz.

  Empatide karşı tarafa saygı duymak önemlidir. Empati duygusu kadınlarda daha güçlüdür.Bu duygu, insanlarda duygusal zekayı güçlendirir, karşı tarafı dinlemeyi gerektirir. Empatiyi uygulayan personel daha hızlı terfi eder. Empatik yaklaşım satış pazarlamasında tüketiciye odaklanma imkanı verir. Empatik yaklaşım insanlardaki önyargıları yok eder.

  Empati Olumlu amaçlar için kullanıldığında işbirliği, üretkenlik, refah ve mutluluğu artıran bu yetenek, kötü amaçlar için kullanıldığında manipulasyonculuk şeklini alır.

  Aslında gündelik hayatta zaman zaman bunu başarabiliyoruz. Pek çok kişi farkında olmadan yapabiliyor. Hatta empati için karşımızdakinin bir insan olmasına da gerek yok. Nietzsche, bir gün sahibi tarafından at arabasını saplandığı çamurdan çıkartması için kırbaçlanan atı gördüğünde kendini tutamayıp sahibinin ellerine dolanmış ve vurma diyerek ağlamaklı olarak yalvarmıştır.

  Kızılderililerin tabiatla kurdukları diyalog onların empati yeteneklerinin ne kadar gelişmiş olduğunun göstergesidir. Kızılderililer ihtiyaçlarından fazla ağaç kesmezler ve ihtiyaçlarından fazla bizon öldürmezlerdi. Her çam yaprağı, vızıldayan her böcek onlar için kutsaldı. Geyik, at, büyük kartal, kayalıklar ve yeşil çayırlar hepsi Kızılderili ailesinin parçasıydılar.

  Sonuç olarak empati yapabilmek, bunu başarabilmek sağlam bir kalenin kapılarını açan sihirli bir dokunuştur. Bunu yapabildiğin oranda kapalı kapıları zorlamadan açabilirsiniz. Bu kalenin kapılarını açmak bazen Kadızade Musa örneğinde olduğu gibi, dünyaya ışık saçan insanlara fırsat vermek olacaktır.
+ Yorum Gönder