+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Sayısal devreler nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sayısal devreler nedir
  Sayısal devreler nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  Sayısal devreler nedir

  Bir bilgisayarda genel anlamda aritmetik ve mantıksal işlemlerin yapıldığı birime ALU adı verilir. Yukarıda gördüğümüz ve sadece toplama çıkarma yapan devre de bir anlamda basit bir ALU'dur. Bu örnek birim sadece 2 işlem yapabildiğinden tek bir control girişi tarafından kontrol edilmektedir.
  Daha gelişmiş fonksiyonları yerine getiren ALU'lar için tabiki daha geniş seçenekli kontrol devreleri ve bu seçenekleri belirleyen kontrol bitleri, daha doğrusu kontrol giriş kodu gereklidir. Bu noktada Logisim paketini kullanarak daha geniş aritmetik ve mantıksal komutlar yürütebilen bir ALU tasarlayalım.

  Logisim sayısal mantık devrelerini tasarlamak ve simüle etmek için eğitimsel bir araçtır. Basit araç çubuğu arayüzü ve inşa ettiğiniz devrelerin simülasyonu ile, mantık devrelerine bağlı en temel kavramları öğrenmeyi kolaylaştırmak için yeterince basittir. Küçük alt devrelerden büyük devreler inşa etme ve tek bir fare sürüklemesi ile kablo paketleri çizme yeteneği ile Logisim, eğitimsel amaçlar için tüm CPU' ları tasarlamak ve simüle etmek için kullanılabilir (ve kullanılmaktadır).

  Logisim, bilgisayar bilimi araştırmasının genel eğitiminde mantık üzerine özet bir üniteden başlayarak bilgisayar organizasyon kurslarına, bilgisayar mimarisi üzerine tam dönem kurslarına kadar bir çok çeşit derste dünya çapında kolejlerde ve üniversitelerde öğrenciler tarafından kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder