+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Simyacı, kimyacı ve eczacı, fizikçi, astronom ve astrolog adı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Simyacı, kimyacı ve eczacı, fizikçi, astronom ve astrolog adı nedir
  Abbâsîler döneminde yaşamış ve İslâmiyette fen bilimlerinin temelini atmış olan Farsî çok yönlü bir fen bilgini, Simyacı, kimyacı ve eczacı, fizikçi, astronom ve astrolog adı nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Simyacı, kimyacı ve eczacı, fizikçi, astronom ve astrolog adı nedir

  Abbâsîler döneminde yaşamış ve İslâmiyette fen bilimlerinin temelini atmış olan Farsî çok yönlü bir fen bilgini, Simyacı, kimyacı ve eczacı, fizikçi, astronom ve astrolog adı nedir?


  Ebû Mûsa Câbir bin Hayyân

  (Arapça: ابو موسی جابربن حیان‎, Abu Mūsā Jābir ibn Hayyān; Latince: "Geber" ya da "Geberus"; (al-Barigi Kabilesi / al-Azdi / al-Kufi / al-Tusi / al-Sufi)[6], (doğum: 721, Tus, İran, Horasan; ölüm: 815, Kufe, Irak) Sıklıkla batıda daha ziyâde Geber olarak tanınan, Abbâsîler döneminde yaşamış ve İslâmiyette fen bilimlerinin temelini atmış olan Farsî çok yönlü bir fen bilgini; Simyacı, kimyacı ve eczacı; fizikçi, astronom ve astrolog; tıp ve fizik tedavi uzmanı; mühendis, coğrafyacı, filozof, ve sufi.
+ Yorum Gönder