+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Dişlerimizin güçlenmesi için hangi besinlerden tüketmeliyiz neden Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dişlerimizin güçlenmesi için hangi besinlerden tüketmeliyiz neden
  Dişlerimiz güçlenmesi hangi besinlerden tüketmeliyiz neden 2. Asel
  Bayan Üye

  Dişlerimizin güçlenmesi için hangi besinlerden tüketmeliyiz neden

  Kemik ve dişlerimizi oluşturan hücreler diğer doku hücrelerinden farklı olarak daha sert ve katı bir yapıdadır. Bunlara Kemik Doku Hücreleri adı verilir. Bu hücreler arasında inorganik tuzlardan oluşan, sertleşmiş bir yapı vardır.

  Bu hücrelerin gelişimi ve dayanıklılığı için bol miktarda Kalsiyum(Ca) içeren besinler tüketilmelidir. Kalsiyum, kemik hücreleri ve bu hücreler arasındaki inorganik dokuyu, dayanıklı ve besleyici bir özelliğe sahiptir.

  Hangi besinlerde bulunur?

  Kalsiyum, ağırlıklı olarak süt ve süt ürünlerinde bulunur. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler kalsiyum bakımından zengindir ve kemik dokuyu oluşturan hücreler için oldukça gereklidir. Bunun yanında bu besinlerin hazır olarak kullanımının, içerisindeki katkı maddelerinden dolayı, vücuda faydasından çok zararı olduğu tespit edilmiştir.

  Süt ürünlerinin haricinde, soya fasülyesi, brokoli, lahana, kuru baklagiller, ceviz, fındık ve koyu yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyumca zengin besinlerdir.
+ Yorum Gönder