+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Savaş Atı kitabının özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Savaş Atı kitabının özeti
  Savaş Atı kitabının özeti Savaş Atı kitabının özetinini bulabilirmisiniz 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Savaş Atı kitabının özeti

  Savaş Atı kitabı

  Savaş Atı kitabının özeti.jpg

  Usta öykücü Michael Morpurgo bu kitabında, 1. Dünya Savaşı'nda yaşanan sıra dışı olayları Joey adlı bir atın ağzından aktarıyor. Okuduğunuz ilk andan itibaren empati kuracağınız Joey, sizi çok hüzünlü ama bir o kadar da umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Altı aylık bile değilken annesinden koparılan ve hayvan pazarına götürülerek açık arttırmaya çıkarılan Joey, hayatın dikenli yollarına doğru ilk adımı atıyor ve sarhoş bir adama satılıyor. Niyeti bir buzağı almak olan adamın oğlu Albert, Joey'u görür görmez ona hayran kalıyor. "Albert ve annesinin karanlığa doğru yürümelerini izledim. O an ömür boyu sürecek bir arkadaşlığın temellerinin atıldığını anlamıştım; aramızda ansızın içgüdüsel bir güven ve sevgi bağı oluştu." Soğuk, uzun kışlar ve puslu yazlar birbirini kovalarken Albert ve Joey beraber büyüyerek, asla unutulmayacak bir dostluk bağı kuruyor. Ta ki günlerden bir gün, bankaya olan ipotek borcunu ödemek için paraya ihtiyacı olan Albert'ın babası Joey'i 40 Pound karşılığında İngiliz ordusuna satana dek. İşte Joey için hayatın acı dolu gerçeği o andan itibaren başlıyor. Çiftlik atından bir süvari atına dönüşen Joey, yeni tanıştığı ve uzun yıllar yol arkadaşı olacağı Topthorn ile cepheden cepheye koşarak herkesi kendine hayran bırakıyor. Yıllar süren savaş boyunca müttefik ve düşman kuvvetleri cephelerinde başına neler gelir neler?.. Hatta esir bile düşer. Joey her şeye rağmen mutlaka bir gün eski dostu, can arkadaşı Albert'a kavuşacağına dair ümidini asla yitirmez. Albert da bunun hayaliyle yanıp tutuşmaktadır. Peki, günlerden bir gün Albert'la Joey'in yolu nasıl kesişir? Büyük buluşmanın ardından onları nasıl bir çıkmaz beklemektedir? Öte yandan, bir yıl kadar Joey'e sevgiyle bakan Emilie'nin ölmeden önce büyükbabasına verdiği vasiyet nedir? Bu vasiyet Joey'la Albert'ın yeniden ayrılmasına mı neden olacaktır?..

  Michael Morpurgo'nun aynı adlı romanından uyarlanarak, İngiltere'de son on yılın tiyatro olayı haline gelen 'Savaş Atı', Handspring Puppet Company'ye ait gerçek ölçüde at kuklalarının kullanımıyla büyüleyici ve bol ödüllü bir West End şovu olarak sahnelenmeye devam ediyor. 2011 yılında Steven Spielberg'in yönetmenliğiyle beyazperdede de izleme fırsatı yakalayacağımız 'Savaş Atı', hüzünlü hikâyesiyle içinizi burkarken sizi gülümsetmeyi de başarabilen, ender rastlanacak usta işi bir roman.
 3. Ziyaretçi
  bence güzel yardımcı oldunuz teşekkürler
 4. Ziyaretçi
  Teşekkürler bencede baya yardımcı oldunuz

 5. Ziyaretçi
  Bence güzeldi ama biraz daha uzun olsaydı daha çok işine yaraya bilirdi(333)

 6. Ziyaretçi
  Bence güzeldi ama sondaki soruların cevapları olsayfı daha iyi olucaktı

 7. Ziyaretçi
  Bence kişilerin özellikleri de belirtilseydi iyi olurdu

+ Yorum Gönder


savaş atı kitap özeti,  savaş atı kitabının özeti,  savaş atı özeti,  savaş atı kitabı özeti,  savaş atı özet,  savaş atı kitabı