+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Çocuklar Niçin Yalan Söyler? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Çocuklar Niçin Yalan Söyler?
  Çocuklar Niçin Yalan Söyler ?


  2-4 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR VE 5-7 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLERLER VE BU KONU İLE İLGİLİ YAPILABİLECEKLER
  ÇOCUKLAR NİÇİN YALAN SÖYLER

  Hepimiz yalan söylemeyen , güvenilir çocuklar yetiştirmek isteriz. Ancak çocukların da tıpkı yetişkinler gibi arada sırada yalan söylemeleri kaçınılmazdı. 3 yaşındaki çocuklar bile , cezalardan ve azarlanmaktan korktukları için yalana başvururlar.

  Çocuğumuzdan küçük bir yalan duyduğumuzda hemen telaşa kapılıp , size sürekli olarak yalanlar uyduran bir çocuk olmasından , dolayısıyla onu kontrol edemeyeceğinizden korkarsınız. Ancak fazla telaşa gerek yok. Çünkü çocukların kötü ve iyi yalanları birbirinden ayrılabilmeleri ve dürüstlüğün önemli bir erdem olduğunu anlamaları için biraz büyümeleri gerekir. İşte yaş gruplarına göre söylenen yalanlar ve doğru yaklaşım biçimleri :

  2-4 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR

  NEDEN YALAN SÖYLERLER: Bu yaştaki çocukların çok aktif bir hayal güçleri vardır ve kafalarından akla hayale gelmeyecek hikayeler uydurabilirler. Hatta gerçeklerle hayal dünyalarında yaşadıklarını çoğu zaman birbirleriyle karıştırırlar. Bazı durumlarda da yaşamak istediklerini , hayallerini , kurduklarını gerçekmiş gibi anlatabilirler. Tabii , çocuğunuz çok küçük olsa bile zor durumlardan kurtulmak için yalana başvurmayı bilene kadar uyanıktır.

  NELER YAPABİLİRSİNİZ: Bu yaştaki çocuğunuzu başka şeyler için cezalandırabilseniz bile yalan söylediği için ona ceza vermeniz yersiz , hatta kimi zaman çocuk açısından zararlı olabilir. Aynı şekilde çocuğunuza dürüstlüğün faziletlerini anlatmanız uzun konuşmalar da bu yaştaki çocukların anlamayacağı kadar ciddi olabilir. Çocuğunuza yalan söylediği için ceza vereceğinize , ona hatalı davranışı hakkında uyarın ya da bazı şeyleri çok istediği için olmuş gibi anlatmasının , isteklerinin yerine gelmesini sağlamayacağını izah etmeye çalışın. Çocuğunuzun yalanlarının çok arttığını düşünüyorsanız korkmayın bu dönemde söylenen yalanlar genellikle zararsızdır.

  5-7 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR

  NEDEN YALAN SÖYLERLER: Okul yaşına gelen çocuklar yalan söylemenin sorunları çözmekte ya da cezadan kurtulmakta kullanılabilecek stratejik bir yol olduğunu anlamaya başlarlar. Çocuğunuzun yaratıcılığının son damlasına kadar durumuna uygun yalanlar bulmak için kullanacaktır. Bu dönemde çocuğunuzun yalanlarını fazla kolay kabullenmemeniz ve onun yalan söyleyerek her istediği durumu kurtarmasına izin vermemeniz gerekir. Çocuğun anne çocuk ilişkisinin anahtar noktasının güven olduğunu , bu dönemde öğretebilirsiniz. Birde çocukların aileden gördükleri dürüst olmama özelliğini kendilerinin de taşıdığını unutmayın , bu yüzden çocuğunuzun yanında davranışlarınıza dikkat edin. Çocuğunuza kötü örnek olamamanız çok önemlidir. Örneğin hiç beğenmediğiniz bir hediye veren arkadaşınıza çocuğunuzun yanında hediyeyi çok beğendiğinizi söylemeniz çocuğunuzun kafasını karıştırır.

  NELER YAPABİLİRSİNİZ : Bu dönemde bazı durumlarda gerçekleri saklamanın daha doğru olabileceğini ona anlatmaya başlayın. Örneğin hoşlanmadığı bir arkadaşının doğum günü partisine gitmek istemediği halde bunu söylemesinin daha doğru olduğunu açıklayabilirsiniz. Bu durumu iyice kavradığında çocuğunuz olaylara sadece kendisinin değil, başkalarının açısından da bakacaktır. Anca bazı konularda da yalanın kabul edilemeyeceğini iyice öğretmeniz gerekir. Tabii davranış ve söyleniş biçiminiz de hayli önem taşır. Aşırı reaksiyon ve sert tavırlar geri tepip çocuğunuzla gereksiz yere inatlaşmanıza sebep olabilir.

  Daha önemli konulardaki yalanlar ise; örneğin bir arkadaşının oyuncağını gizlice alması ve bunu saklaması durumunda onu cezalandırmalısınız. En uygun ceza televizyon izlemesini yasaklamak olabilir.

  DOĞRU SÖZCÜKLERİ KULLANIN

  Çocuğunuzun yalan söylediğinden şüpheleniyorsanız onu itiraf etmesi için sıkıştırmak kötü sonuçlara yol açabilir. Aranızdaki ilişkiyi bozmamak için en doğru sözleri bulup , söylemeniz çok önemlidir. İşte , bazı yalanlar karşısında seçilecek doğru sözcükler.

  Çocuğunuz ; ödevlerini serviste yaptığını söylüyor :
  Yanlış cevap : “Sana inanmıyorum o kadar çabuk yapamazsın”
  Doğru cevap : “Tamam. Haydi şimdi birlikte tekrar edelim.”
  Çocuğunuz ; arkadaşının çok sevdiği oyuncağını ona hediye ettiğini söylüyor:
  Yanlış cevap : “Hayır bunu asla sana hediye etmez. Oyuncağı geri iade edeceksin”
  Doğru cevap : “Çok ince bir düşünce ama bu arkadaşının sevdiği bir oyuncak. En iyisi annesini arayıp , bu durumu onunla bir görüşelim”
  Çocuğunuz ; camı ben kırmadım , rüzgar çarpıp kırılmıştır , diyor.
  Yanlış cevap : “Çok aptalca bir hikaye. Yalan söylüyorsun , itiraf et.
  Doğru cevap : “Sana kızacağımdan korkuyorsun herhalde , ama ara sıra kazalar olabilir. Bana karşı dürüst olman camın kırılmasından daha önemli , ona bir çözüm bulabiliriz.

  ÇOCUĞUNUZA KİMSENİN MÜKEMMEL OLMADIĞINI SİZİNDE ONU CEZALANDIRMAYI DEĞİL, ONA DOĞRULARI ÖĞRETMEYİ AMAÇLADIĞINIZI AÇIKÇA SÖYLEYİN. BU ŞEKİLDE SADECE DAHA DÜRÜST DEĞİL, DAHA SEVGİ DOLU BİR İLİŞKİ DE KURABİLİRSİNİZ.
 2. Ezlem
  Üye

  Bazı çocuklar kendilerinin yaptığı hataları ve yaramazlıkları başkası yapmış gibi gösterir ve alan söyler. çünkü kendisine kızılacağından veya ceza alacağı için yalan söylerler bunun için çocuğunuzun ne yaparsa yapsın doğruyu söylemesinin daha doğru olduğunu anlatmalıyız. Yalan söylenin yanlış olduğunu zamanla büyüdükçe çocuğumuza öğretmeliyiz.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  2-4 yaş arası Çocuklar hayal dünyalarının geniş olması nedeni ile olmamış şeyleri uydurmaktadırlar çocuklar uydukları hayali durumlara inandıkları için bilinçli olarak yalan söylemezler.5-7 yaş arasındaki çocuklar cezalandırılmaktan korktukları için yalana başvururlar.
+ Yorum Gönder