+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Ana Sınıfına Başlasınmı? Bir Yıl Dahamı Beklemeli? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Ana Sınıfına Başlasınmı? Bir Yıl Dahamı Beklemeli?


  Ana Sınıfına Başlasınmı


  Her yıl okulların ana sınıfına belli bir yılda doğmuş çocuklar kabul edilmektedir. Ancak, aileler çocuğun okula başlamak için hazır olup olmadığı konusunda endişe duyabilmektedirler. Özellikle de çocuk yılın sonlarında doğmuşsa, aileler o yıl okula başlatıp başlatmama konusunda tereddüt yaşamaktadırlar.
  Gerçekten de her çocuğun gelişim hızı farklı olmaktadır ve okula başlamak için hazır olup olmadıkları değerlendirilirken takvim yaşının yanında, çocuğun olgunluk düzeyinin de göz önünde bulundurulması gereklidir.

  Aşağıdaki liste çocuğunuzun okula (ana sınıfı) başlamaya hazır olup olmadığı konusunda size yol gösterecektir.

  Çocuğunuz aşağıda sayılanların hepsini yapamıyorsa endişe etmeyin, ancak okula başlamaya hazır bir çocuğun tipik olarak bu becerilerin çoğuna sahip olması gerektiğini de unutmayın:

  Özbakımını kendi başına yapabilir (giyinme, yemek yeme, el-yüz yıkama, tuvalet kullanma).

  Kendi eşyalarına sahip çıkabilir (kabanı, çantası, beslenme çantası vb.)

  İki aşamalı komutları izleyebilir.

  Kısa süreler boyunca kendi başına, bağımsız olarak çalışabilir.

  Kendisinin ve anne-babasının adını-soyadını bilir.

  Net bir şekilde konuşur.

  Temel cümleleri kullanarak bir sohbeti sürdürebilir.

  Çok rastlanan hayvanların, yiyeceklerin ve ev eşyalarının isimlerini bilir.

  Temel renkleri ayırır ve isimlerini bilir.

  “Aynı” ve “farklı” kavramlarını anlar.

  “İlk” ve “son” kavramlarını anlar.

  Zıt kavramları bilir.

  Benzer nesneleri veya resimleri gruplandırır.

  Bazı harfleri tanır (büyük harf ve küçük harf)

  Nesneleri birer birer sayar ve en az beş nesneyi sayabilir.

  Başka çocuklarla sorunsuz bir şekilde oynar.

  Yetişkinlerden bazı şeyler için izin alır (örneğin “tuvalete gidebilir miyim”)

  Belli ölçüde gerilim ve öfkeyle baş edebilir.

  Yetişkin gözetimini ve yardımını kabul eder.

  Okula Zamanında ve Bir Yıl Geç Başlamanın Avantajları ve Dezavantajları
  Çocuğunuzun doğum yılı uygunsa, ana sınıfına başlamalı mıdır yoksa bir yıl daha beklemesi daha mı uygun olacaktır? Mutlaka ki, bir yıl daha beklemesi halinde, ertesi yıl okula başladığında dikkat yelpazesi genişlemiş ve sosyal becerileri de daha gelişmiş olacaktır.

  Ancak arkadaşlarından bir yaş büyük olmasının da bazı dezavantajları bulunmaktadır: Her zaman sınıftaki herkesten daha büyük olacaktır ve ilerleyen yıllarda örneğin herkesten önce ergenlik dönemine girmek gibi her konuda “ilk yaşayan olmak” ona sıkıntı verebilecektir.

  Genel olarak, bir yıl geç başlayan çocukların akademik veya sosyal açıdan diğer çocuklardan daha başarılı olup olmadığı kesin olarak söylenememektedir. Başlangıçta diğer çocuklara nazaran hafif bir üstünlüğe sahip olsalar bile, birkaç yıl sonra bu fark ortadan kalkmaktadır.

  Çocuğu okula bir yıl geç gönderme ya da hemen başlatma kararını vermek güç olabilmektedir. Bu konuda, yukarıda belirttiğimiz gelişim listesine ilave olarak, şu öneriler de size yardımcı olabilecektir.

  Okul ile görüşün. Ana sınıfına başlayan çocuklardan neler beklediklerini öğrenin. Sınıf düzeninin nasıl olduğunu öğrenin. Çok olgun olmayan çocuklar için “öğrenme köşeleri” etrafına yerleştirilmiş serbest ortamlar, sıraların arka arkaya dizildiği bir sınıf düzenine kıyasla daha uygundur.

  Ayrıca sınıfta kaç kişi olacağını öğrenin. Utangaç çocuklar 25 öğrenciden daha kalabalık sınıflarda zorluklar yaşayabilmektedir.

  Çocuğunuz ana sınıfına başlamadığı takdirde bir yıl boyunca ne yapacağı konusunda düşünün. Devam edebileceği uygun bir kreş var mı? Evde sizinle kalacaksa okula hazırlanması için ona yardımcı olabilecek misiniz? Oynayabileceği başka çocuklar olacak mı?

  Çocuğunuzun kreş öğretmeni ya da bakıcısı ile konuşun. Bu çocuğunuzun hazır olup olmadığı konusunda size daha objektif bir fikir verebilecektir. Çocuğunuz kreşte sorun yaşıyor mu? Sınıf arkadaşları ile arkadaşlık kuruyor mu? Komutları izliyor mu? Bu ve benzeri soruların cevaplarını öğretmen veya bakıcı ile konuşun.

  Okula hazırlanmasında çocuğunuza yardımcı olmak için
  Çocuğunuz ister zamanında, ister bir yıl geç başlasın, okul hayatına geçişini kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

  Çocuğunuz okul hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursa o kadar az korkacaktır. Okul açılmadan önce çocuğunuzun okulunu, sınıfını ziyaret etmeye ve öğretmenleri ve arkadaşları ile tanışmaya gayret edin.

  Okulun ilk gününü anlatan kitaplar okuyun. Böylece çocuğunuz bu konuda fikir sahibi olacaktır.

  Siz de çocuğunuzun okula başlaması konusunda karışık duygular hissediyor olabilirsiniz. Örneğin bir yandan heyecan duyarken, bir yandan bu kadar hızla büyüdüğü için hafif bir burukluk hissediyor olabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, sizin istekli olmanız ve endişe ve korkularınızı çocuğunuzla paylaşmamanız çok önemlidir.

  Çocuğun okulda ne kadar eğleneceğini anlatırken, abartıya kaçmamaya özen gösterin. Yeni arkadaşlar edineceğini ve yeni şeyler öğreneceğini ama kimi zaman da canının evde olmak isteyebileceğini bilsin. Bu zamanların geçeceği konusunda ona güvence verin.

  Çocuğunuza okula hangi ulaşım vasıtası ile gideceğini önceden anlatın. Yürüyerek gidecekse, okul yolunda beraber yürüme alıştırmaları yapın. Servis ile gidecekse birlikte servis durağına yürüyün. Yoldaki işaretleri, trafik işaretlerini, yaya geçitlerini vs. inceleyin, bunlar hakkında konuşun.

  Çocuğunuza adres ve telefon numaranızı öğretin
  Okul dönüşü evde olmayacaksanız telefon edin ve gününün nasıl geçtiğini sorun. Telefon etmeniz de mümkün değilse aileden bir başkasının veya bir arkadaşınızın sizin yerinize çocuğunuzla ilgilenmesini sağlayın.

  Okulun ilk günü hem anne-baba, hem de çocuk açısından çok önemli bir dönüm noktasıdır. Eğer siz okul konusunda istekli ve olumlu davranıyorsanız çocuğunuzun da aynı şekilde davranma ihtimali yüksek olacaktır!  Hakkında Kısaca Yazılar

  • naat-i şerif
   Devamlı Üye

   Okul Öncesi Eğitim (Resim Etkinlikleri)

   Okul Öncesi Eğitim1.jpgOkul Öncesi Eğitim2.jpgokul-ncesi-e-itim3.jpgokul-ncesi-e-itim4.jpgOkul Öncesi Eğitim5.jpg
  • Eleman
   Devamlı Üye
   Ana sınıfına başlayacak çocuğun öz bakımını kendisinin yapabiliyor olması gerekir mesela tuvalete gitme ellerini yüzünü yıkayabilme gibi, konuşmayı öğrenmiş olması kendi eşyalarına sahip çıkabilmesi bağımsız olarak hareket edebilmesi ve yetişkinin denetimini kabul edip öfke kontrolü sağlayabiliyor olması gerekmektedir.
  + Yorum Gönder


  anasınıfı etkinlikleri,  mevsim takvimleri,  4 mevsim etkinlik,  anasınıfı el becerileri,  boy grafiği okul öncesi