+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Teknoloji Ve Çocuk Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Teknoloji Ve Çocuk
  Teknoloji Ve Çocuk  İçinde bulunduğumuz çağ, bilgisayar, televizyon, cep telefonu v.b… teknolojik araç ve gereçlerin, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesini zorunlu kılmaktadır.
  Söz konusu tüm bu araçlar, teknoloji ilerledikçe daha çok geliştirilmekte, dolayısıyla kullanımı da aynı hızda yaygınlaşmaktadır. Teknolojinin, hayatımızın bu denli içinde olması nedeniyle çocukları da bu araçlardan izole etmek mümkün değildir. Bu noktada yapılması gereken en iyi şey, çocukların özellikle eğitim alanında bu araçlardan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaktır.
  Günümüzde pek çok uzman, özellikle okul öncesi dönemdeki bir çocuğun gelişimi ve eğitimi konusunda bilgisayar ve televizyonun olumlu ve olumsuz etkilerini tartışmakta ve bunları pek çok teoriye dayandırmaktadır. Ancak varılan sonuçlar göstermektedir ki, televizyon ve bilgisayar, uygun kullanım şartları yerine getirildiğinde çocuğun gelişimine son derece olumlu katkılarda bulunmakta, çocukların bilişsel ve dil gelişimini son derece olumlu etkilemektedir. Ancak hatalı kullanım şekilleri elbette ki zararları da beraberinde getirecektir. Şimdi gelin hep birlikte bilgisayar ve televizyonun olumlu ve olumsuz yönlerini, kullanımları sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyelim.
  Bilgisayar ve televizyon çocuğun zihinsel ve dil gelişimi için son derece önemli uyaranlardır. Çocuk günlük hayatında çevresindeki bireylerle kurduğu iletişimler sırasında karşılaşamayacağı kadar çok sayıda ve farklı uyaranlarla, bilgisayar ve televizyon aracılığı ile karşılaşır. Özellikle düzgün program modelleriyle karşılaşırsa erken yaşta konuşma becerisi kazanabilir.
  Bilgisayar kullanırken özellikle el-göz koordinasyonunun gelişimi ön plana çıkar. Çocuk aynı anda hem ekrandaki uyaranları takip eder, hem de mouse aracılığıyla ekran üzerindekileri hareket ettirir.
  Çeşitli kavramlarla(şekiller, renkler, eş ve zıt anlamlı kelimeler v.b.) erken dönemlerde tanışır. Bilgisayar ve televizyon aracılığıyla kazanılan bu kavramları genelleyebilmesi için anne ve baba da destek olursa, çocuk gözlemlediği olayları daha detaylı biçimde ifade edebilme becerisini de kazanır.
  Özellikle internet kullanımı, doğru bir modelleme ile çocuğa verildiğinde çocuk araştırma yapmanın zevkine varır. Bilgiye ulaşmanın yollarını, öğrenmenin sınırsızlığını keşfeder.
  Buraya kadar anlatılanlar bilgisayar ve televizyonun doğru kullanımı gerçekleştirildiğinde çocuğun kazanımlarının hangi yönde olacağını belirtmiştir. Ancak günümüzde pek çok anne baba televizyon ve bilgisayar kullanımında çocuğu yeterince kontrol edemediklerinden, çocukların bu araçlar karşısında çok fazla zaman geçirdiklerinden şikayet ederler. Her şeyden önce durumun neden böyle olduğu ile ilgili olarak anne babaların özeleştiri yapmaları şarttır. Eğer eve geldiğinde anne babanın ilk işi televizyonun kumandasını eline alarak programlara göz atmak ve çocukla doğrudan iletişim kurmamak ise bu model çocuğun zihninde önemli bir yer edinecektir. Bunun yanı sıra evdeki işlerini tamamlayabilmek adına çocuğunu sürekli televizyon karşısında oturtan bir ebeveyn, çocuğa boş vakitleri değerlendirmenin tek ve en iyi yolunun televizyon seyretmek olduğunun bilgisini verecektir. Böylesi mesajların çocuklar tarafından benimsenmemesi için yapılması gereken en önemli şey eve gelir gelmez televizyonun açılmamasını sağlamaktır. Çocuk eve geldiğinde günün genel değerlendirmesini yapmak adına sohbet ortamı yaratmak, kendi gününüzün nasıl geçtiğiyle ilgili konuşmak çocuğunuzun kendi duygu ve düşüncelerini daha rahat ifade edebilmesi için olanak yaratacaktır. Daha sonraki zaman diliminde ev içinde bitirmeniz gereken işler varsa bunlara çocuğunuzu da dahil etmeye çalışmak, en azından siz yemek yaparken çocuğunuzun da sizin için bir resim yapmasını istemek ve daha sonra bu resimle ilgili detayları konuşmak, çocuğunuzun sizinle olan iletişimini geliştirecek ve kafasındaki sürekli televizyon seyretme ve bilgisayarda oyun oynama fikrini zayıflatacaktır. Kısacası eğer ev içindeki boş vakitlerini nasıl değerlendirebileceği ile ilgili olarak çocuğunuza rehber olursanız onun hayatındaki önem sıralamasını değiştirebilirsiniz.
  Anne ve baba olarak yapılması gereken en önemli şeylerden biri de her odaya bir televizyon koymamaktır. Eğer eşler olarak siz aranızda hangi programı seyredeceğiniz konusunda uzlaşmaya varamıyorsanız bu durum televizyonu farklı odalarda ve kendi istediğiniz programları seyretme şeklinde çözümlenecektir. Ancak böyle bir durumda çocuğunuz açısından da böyle bir hak doğacak ve o’da istediği programları kendi odasında seyretmeyi talep edecektir. Televizyon izlemeyi de ailece yapılan bir etkinlik haline getirmek, anne baba olarak sizlerin elindedir. Her program için eve ayrı bir televizyon almak yerine aynı televizyonda hep birlikte seyredebileceğiniz bir programı seçme başarısını gösterme sorumluluğuna sahipsiniz.
  Eğer çocuğunuz küçükse ve evde bir bakıcı ile vakit geçiriyorsa bakıcınızla çocuğu sabahtan akşama kadar televizyon karşısında oturtmaması konusunda açıkça konuşmalısınız. Özellikle konuşmayı yeni öğrenen çocukların en çok ihtiyacı olan şey, kazandığı bu beceriyi tekrarlarla pekiştirmektir. Yani sürekli kendisiyle konuşularak uyaran verilmesine ihtiyaç duymaktadır. Böyle kritik bir dönemde sürekli televizyon karşısında kalan çocuklar “pasif” hale gelirler ve iletişim kurma konusundaki motivasyonlarını kaybederler. Ayrıca televizyonda sürekli değişen bu görüntüler, daha sonraki dönemlerde çocukta bir takım konsantrasyon problemlerine yol açabilirler.
  Günümüzde televizyon programlarının içeriklerinde yoğunlukla rastladığımız tema “şiddettir.” Şiddet unsurları sadece yetişkinlere yönelik programlarda değil, çizgi film, çocuk sinemaları v.b… programlarda da söz konusudur. Elbette bu olumsuz modellerden çocuklarımızı sürekli olarak kaçıramayız. Böyle bir izolasyon mümkün değildir. Bu nedenle çocukların kesinlikle uzun süre televizyon karşısında tek başına kalmamaları gerekir. Sizinle birlikte herhangi bir programı seyrederken aniden ortaya çıkan olumsuz bir görüntü karşısında televizyonu kapatmak yerine bu görüntü ile ilgili olarak çocukla konuşmak, onun ne düşündüğünü öğrenmeye çalışmak, doğru olanın ne olduğu ile ilgili fikrini almak daha uzun vadeli bir çözümdür.
  Aynı şekilde eğer çocuğunuzun odasında kendisine ait bir bilgisayar varsa, bu bilgisayarın kullanım şeklini de yakından takip etmek, internet kullanılıyorsa hangi siteler girdiğini kontrol etmek gerekir. Bunu yaparken, sorgulama değil, paylaşma mesajlarını vermek daha doğru olacaktır.
  Son olarak, bilgisayar ve televizyon kullanımının özellikle okul öncesi dönemde göz sağlığı açısından da büyük bir etkisinin olduğunu belirtmek gerekir. Gözdeki pek çok yapının hala gelişimini sürdürdüğü bu dönemde, bilgisayar ve televizyon karşısında maksimum geçirilebilecek süre 40-45 dakikadır. Bu süre tamamlandığında çocuğunuzun dikkatini başka bir uyarana çekerek ara vermesini sağlamak yararlı olacaktır.
  Her türlü işlemin tek tuşla halledilebilecek kadar sistemleştiği bu dönemde algılama ve öğrenme becerileri çok yoğun olan okul öncesi dönemi çocuklarının, teknolojiden uzak tutulması büyük bir hata olacaktır. Ancak bu noktada atlanmaması gereken en önemli şey, bu araçları açabilen çocukların, kapama düğmesine basabilecek kadar kontrollü ve yerinde kullanımı öğrenebilmelerini sağlamaktır. En önemli hareket noktası televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik araçların birer amaç değil, araç olduğunu vurgulamaktır.

  (Hayriye Akaltın / Atlıkarınca Çocuk evi )
 2. brs12
  Yeni Üye

  Eline saglkk guzel olmus
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Teknoloji ve çocuk günümüzde teknolojinin çok ilerlemiş olması hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi çocuklar üzüerinde hem olumlu hemde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Tv ve bilgisayarlara bakıcı gibi bakılıp çocuğa bir sınır konmaksızın sunulması çocuk üzerinde olumsuz etkiler yaratırken bir yetişkin denetiminde ve yarar sağlayacak şekilde verildiğinde ise çocuğa olumlu katkılar sağlayacaktır.
+ Yorum Gönder