+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Okul öncesi dönemde öğrenme güçlüğünün belirtileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Okul öncesi dönemde öğrenme güçlüğünün belirtileri
  Okul Öncesi Dönem-Öğrenme Güçlüğü Öğrenme Güçlüğü Belirtileri


  Özel Öğrenme Bozukluğu daha çok ilkokulla birlikte ortaya çıkar ve tanı çoğunlukla bu dönemde konulur. Ancak bu sorunu yaşayan çocuklar okul öncesi dönemde kimi belirtileri diğer çocuklara göre daha sık gösterirler.
  Çocuk SağlığıRuhsal SağlıkÖzel Öğrenme Bozukluğu” dinleme, konuşma, okuma-yazma, akıl yürütme ile matematik becerilerinin kazanılması ve kullanılmasında kendini gösteren bir bozukluk grubudur. Öğrenme bozukluğu kavramı bu alanlardan en az birinde sorun yaşayan çocuklar için kullanılır ve özel eğitim gerektiren bir sorundur. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklar normal veya normalin üstünde bir zekaya sahiptirler. Ancak buna rağmen akademik başarıları; yetenekleri ve zihinsel kapasiteleri göz önünde bulundurulduğunda beklenenden düşüktür.

  Okul Öncesi Dönemde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda bazı belirtiler daha sık gözlenmektedir. Elbette her çocuk aynı hızla gelişmez ve aşağıdaki belirtilerin bir iki tanesini yaşıyor olması mutlaka öğrenme güçlüğü yaşadığı anlamına gelmez. Bunların bazılarını normal gelişim göstermesine rağmen sergileyebilir. Fakat bu belirtileri gösteren çocuklar dikkatle izlenmeli ve zaman içinde bir gelişim gösterip göstermedikleri takip edilmelidir. Nisan Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden Deniz Günim öğrenme güçlüğünün belirtilerini anlatıyor.

  Dil Gelişimi

  Yaşıtlarına göre geç konuşurlar
  Telaffuz problemleri yaşarlar
  Yeni kelimeler öğrenmekte zorlanırlar
  Kelime hazineleri zayıftır, çoğu kez doğru kelimeyi bulmakta zorluk çekerler
  Yönergeleri takip etmekte zorlanırlar
  Hikaye anlatmaya ilgili göstermezler
  Motor Gelişim

  Dengeleri zayıftır
  Atlama, zıplama gibi kaba motor hareketlerde zorlanırlar
  İnce motor becerileri zayıftır
  Boyama, çizme gibi etkinliklerden kaçınırlar
  Ayakkabılarını bağlama, düğme ilikleme gibi becerileri öğrenmekte zorlanırlar
  Bilişsel Gelişim

  Renkleri, geometrik şekilleri, sayıları öğrenmekte zorlanırlar
  Haftanın günlerini ezberlemekte zorlanırlar
  Dikkatleri kolay dağılır
  Sebep-sonuç ilişkileri kurmakta, sırayla saymada zorlanırlar
  Sosyal Gelişim

  Yaşıtlarıyla iletişim becerileri zayıftır
  Diğer çocuklarla oyun oynamakta zorlanırlar
 2. Ezlem
  Üye


  Anaokulunun Çocuğa Kazandırdıkları


  Çocuklardaki öğrenme güçlüğü okul öncesi eğitimde kendini göstermektedir. konuşma yeteneğine bakılmalı gösterilen şekil resimleri algılayıp algılamadığı ortama uyum sağlamakta zorluklar yaşayıp yaşamadığına bakılarak çocuktaki öğrenme güçlüğü olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Okul öncesinde öğrenme güçlüğü konuşma güçlüğü, yön bulma güçlüğü, ve uyum sıkıntıları ile kendini göstermektedir. Öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuk için mutlaka özel eğitim kurumlarından destek alınmalı aile bu konuda bilgilendirilmelidir.
+ Yorum Gönder