+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Çocuklarda Okul Korkusu Neden Kaynaklanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çocuklarda Okul Korkusu Neden Kaynaklanır
  Çocuklarda Okul Korkusu Neden Kaynaklanır ?


  Okul reddi nereden kaynaklanır ve hangi yanlış davranışlarla okul fobisi haline dönüşür? Çocuklara bu konuda nasıl davranılmalıdır? İşte yanıtı:
  'Okul reddi nereden kaynaklanır ve hangi yanlış davranışlarla okul fobisi haline dönüşür?'

  Bazı anne babalar için bir kabus halini alır okul korkusu! Yaz başından itibaren çocukta okula karşı bir direnç başlamıştır. Bunu ailenin hissetmesi genellikle okul alış verişleri sırasında olur veya okul ile ilgili konularda çocuğun ilgisizliği hatta tepkisi sırasında olur. Bu durumda aile ne yapacağı konusunda şaşırır ve bocalar.

  Çocukta yaşanan okul reddi, doğru davranılmadığında okul fobisi haline dönüşüyor. O nedenle ailelerin bu konuda uyanık ve dikkatli olmaları gerekmektedir.Uzmanlar çocukta okul fobisi oluşmaması için bazı uyarılarda bulunuyor.

  "Çocuğun okula gitmeye karşı korku duyması, okul zamanına doğru yoğun kaygı ve panik belirtileri göstermesi şeklinde yaşadığı bir durum" olarak tanımlanıyor. "Okul saati yaklaştıkça çocukta, karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi somatik şikâyetlerin oluştuğunu" ailelerin bilmesini istiyor. Sayım'ın tespitlerine göre okul fobisi yaşayan çocukta; ağlama-bağırma-hırçınlık görülebilir. Yine öfke nöbetleri geçiren çocuklara sıkça rastladıklarını belirten Sayım, kaygının artması durumlarında da kusma ve saldırgan davranışların görüleceğini belirtti. Okul saati geçtikten sonra, bu belirtiler kaybolduğunu söyleyen Sayım şu bilgilere yer verdi:

  -Anaokulu ve ilkokula yeni başlayan çocuklarda daha çok ayrılma anksiyetesi görülür.
  - Çocuk, anne-baba ya da bakım veren kişiden ayrılmak istemez. Özellikle bağımlı yetiştirilen çocuklarda bu durum sık görülür.


  - Aşırı koruyucu ebeveynler, farkında olmadan çocuğun bireyselleşmesini engellerler. Bu tip ailelerde yetişen çocuğun sosyal ortamlarda kendine güveni azdır. Yalnız kalınca nasıl davranacağını bilemez, korkar. Bu durum okul başlangıçlarında dikkat çekicidir.
  - Çocuk okul fobisi yaşıyorsa bu okuldaki bir duruma gösterdiği tepki şeklinde olabilir. Öğretmenin tavrı, arkadaşlarının alay etmesi gibi davranışlar okul fobisini tetikleyebilir.


  - Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu yaşayan çocuklarda okul fobisi görülebilir.
  - Özel Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklarda okul fobisi yaşayabilir.


  - Zeka Engeli olan çocuklarda okul fobisi oluşabilir.
  - Davranım Bozukluğu okul fobisi nedenlerindendir.


  - Depresyon okul fobisi sebeplerindendir.
  "Çocuk belli alanlarda yetersizlik yaşıyorsa, zor öğreniyorsa, kendine güveni azsa, uyum sorunları yaşayabilmektedir." Aile içi iletişim sorunlarının, boşanma, kardeşin evde kalması, kardeş kıskançlığı, ailede ölüm, kaza ve hastalık gibi nedenlerde okul reddine sebep olabildiğini dile getiren Sayım, bu duruma, ailenin baskısının da eklenmesi halinde, çocuğun zorlandığına klinik çalışmalarda çokça rastladıklarını belirtti.

  Uzmanlar, yargılanana çocuklarda anksiyetenin arttığını, bu nedenle panik içine giren çocuğun okul reddi yaşadığını ve ardında bunun okul fobisine dönüşebileceğinin akılda tutulması gerektiğini söyledi."Okul fobisi yaşayan çocukların sebep olarak öğretmenden korktuğunu, arkadaşlarıyla anlaşamadığını söyleyebilir, bazen sınıftan çıkma, okuldan kaçma görülebileceğini" aktaran Sayım, "okul fobisi yaşayan çocuklarda, iştahsızlık, uyku düzensizliği, huzursuzluk, alınganlık, sinirlilik, utangaçlık, içe kapanım, okul etkinliklerine ilgisizlik görülebileceği" uyarısında bulundu.


  Çocuğun okula gitmediği sürece, okula başlamanın güçleşeceğine işaret eden Sayım, ailenin "Bir süre bekleyelim, geçer belki" yaklaşımını doğru bulmadığını bu davranışın sorunu çözmek yerine daha da büyüteceğinin bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

  Eğitim uzmanları önerilerini şu şekilde sıraladı:- Korkutma, tehdit, şiddet, yargılama kullanılmamalıdır.
  - Çocuk, onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki vermektedir. Bunu fark edip, onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşımdır.


  - Çocukla empati kurmak, onu anlamaya çalışmak gerekir.
  - Okul reddine hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmalıdır.


  - Bunun için aile, bir psikiyatri merkezinden yardım almalıdır. Psikiyatrik yaklaşım ve psikoterapi birlikte götürülmelidir.
  - Ailenin, çocuğun okula devamıyla ilgili kararlı olması gereklidir. Fakat çocuğa, bu sorunun tüm aileyi ilgilendirdiği, sadece çocuğun sorunu olmadığı hissettirilmelidir.


  - Öğretmen ve ailenin sıkı işbirliği içinde olması gereklidir. Öğretmenin güven verici ve zorlayıcı olmayan tarzı önemlidir.

  Uğur İlyas
 2. Ezlem
  Üye

  Çocuklardaki okul korkusu öncelikle anne ve babasının üstüne çok titrediği çocuklar aileden ayrı olarak ne yapacağını ailesinin onu tekrar almayacağını bir fobi haline getirerek aşırı bir şekilde okul ortamından korkmaktadır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuklarda okul kaygısı daha önce anne ve babasından ayrı kalmamış aşırı bağımlı yetiştirilmiş çocuklarda görülür. Okuldaki disiplin ortamı ile tanışan çocuklarda istedikleri gibi hareket edemediklerinde okula gelmek istemeyebiliyorlar.
+ Yorum Gönder