+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Türkiye'de anaokulları ne zaman açıldı haklarında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Türkiye'de anaokulları ne zaman açıldı haklarında bilgi
  Türkiye'de Anaokulları Ne Zaman Açıldı ?


  Türkiye'de ilk anaokulu 1915'te açıldı. Cumhuriyet döneminde kız meslek liselerine bağlı olarak açılan yeni anaokullarının, aynı zamanda öğretmen adaylarının eğitimine yönelik bir işlevi vardı. Aynı dönemde özel sektöre de anaokulu açma izni verildi. Daha sonra en az 100 kadın işçi çalıştıran fabrikalara, kreş ve anaokulu açma zorunluluğu getirildi. Ne var ki işyerlerinde az sayıda kadın işçi çalıştırılması yüzünden bunun uygulamada etkili bir sonucu olmadı. Bugün ilaç, tütün ve dokuma fabrikaları gibi kadın işçilerin yoğun olduğu işletmelerde, devlet ve özel sektörce işletilen anaokulları vardır. İlköğretim okullarında, bazı kamu kuruluşlarında ve özel işyerlerinde de anaokulları bulunmaktadır. Bu okulların 0-3 yaş grubundaki çocuklar için açılmış olanları “kreş”, 3-6 yaşlar arasındaki çocuklar için olanları da “yuva” olarak adlandırılır. Bütün bu gelişmelere karşın, günümüzde Türkiye’de anaokulu çağındaki çocukların çok azı okulöncesi eğitimden yararlanmaktadır.
 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Anaokullar 0 6 arasındaki kişilerin bireysel zeka gelişimini sağlar. hemde refleksleri güçlendirilir. Okul öncesi eğitimini kolaylaştırılır. ilkokula başladığında yazma okumada çok sıkıntı çekmez. Anaokullar bınevı okul öncesı eğitim gibidir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Türkiye de anaokulu 1915 te açıldı. Anaokulunun açılma nedeni başta eğitim gören kız meslek lisesi öğrencilerine deneyim sağlamaktı daha sonra anaokulları yaygınlaşmış aynı dönemde özel sektöre de anaokulu açma izni verilmiştir.
+ Yorum Gönder