+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Anaokulu parmak şıklatma oyunu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Anaokulu parmak şıklatma oyunu

  Anaokulu Parmak Şıklatma Oyunu  Bu oyun, kolaydan zora doğru, üç aşamada oynanmalıdır.
  Çocuklar halka olur, otururlar.
  a)- Öğretmenin göstermesiyle ve hep birlikte
  - Öğretmen "bir-iki" der, iki avucunu sayma temposuyla dizlerine vurur. Çocuklar öykünerek yaparlar, aynı devinim bir kaç kez yinelenir.
  - Öğretmen "üç-dört" der, iki avucunu sayma temposuyla birbirine vurur. Çocuklar öykünerek yaparlar.
  - Öğretmen "bir-iki-üç-dört" der ve avuçlarını iki kez dizlerine, iki kez de birbirlerine ( sayma temposuna uyarak ) vurur. Çocuklar öykünürler, yinelerler.
  Buraya kadar alıştırma yöntemiyle öğretilen sayma-vurma işlemi pekiştikten sonra öğretmen, parmak şıklatmayı gösterir, anlatır; çocuklara birer birer ve topluca yaptırır. Öğrenildiğini saptadıktan sonra, sayarak parmak şıklatmaya geçer.
  - Öğretmen "beş-altı" der, sağ ve sol elleriyle ( sayma temposuna göre ) parmaklarını şıklatır.
  Çocuklar öykünerek yaparlar, gerektiği kadar yinelenir.
  - Son aşamada öğretmen, "buraya kadar ayrı ayrı öğrenilmiş olan sayma-yapma devinimlerini birleştirir"; "bir-iki-üç dört-beş-altı " diye sayarak, sırasıyla iki kez dizlerine, iki kez ellerine vurur, iki kez de parmaklarını şıklatır. Çocuklar da öğretmene öykünerek ve tempoya uyarak yaparlar.
  Bu oyun iyice öğrenildikten sonra, alıştırmalar yaptırılmadan, birden altıya kadar sayılarak gereken devinimler yaptırılır.
  Öğretmen, çocukların dikkatlerini, ritmik duyuşlarını ve reflekslerini geliştirmek amacıyla, sayma-yapma temposunu hızlandırabilir, ağırlaştırabilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Parmak şıklatma oyunu ile çocuklara ritmik sayma öğretilebilir. Her şıklatma da çocuk birer sayı ilerleyerek sayar. Ben bu oyunu avuç içleri ile masaya vurarak sayma, alkışlayarak sayma, dizlere vurarak sayma ve ayakları vurarak sayma şeklinde de oynatıyorum
+ Yorum Gönder