+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda şükrü paşa anıtı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  şükrü paşa anıtı
  şükrü paşa anıtı ne için kullanılmıştır 2. HAYAT
  Devamlı Üye


  Şükrüpaşa Anıtı ile ilgili bilgi
  Tarihe "Edirne Müdafii" olarak geçen, merhum Mehmet Şükrü Paşa adına yapılan anıtın ilk temeli 22 Haziran 1984 yılında atılmış ancak yapı belli bir seviyeye geldiğinde, mühendislik hataları nedeniyle çökmüştür.

  14 yıl bu durumda kalan anıt, dönemin askeri komutanları Çetin Erman ve Zafer Özer Paşalarca yeniden ele alınmış; yeni bir proje çerçevesinde 4 ay içinde tamamlanarak 27.07.1998 tarihinde açılışı yapılmıştır. 31 Temmuz 1998 tarihinde Mehmet Şükrü Paşa'nın naaşı İstanbul Merkez Efendi Mezarlığı'ndan alınarak anıt mezara nakledilmiştir.

  Anıt kompleksinin 16 bin m2'lik bölümü Anıt; 3 bin m2'si oturma grupları ve otopark, 10 bin m2'si ise yeşil alan durumundadır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Şükrüpaşa Anıtı


  kr-pa-a-an-t-.jpg


  Edirne'ye topçu komutanı olarak tayin edilmiş ve tuğgenerallikten orgeneralliğe kadar askeri hizmetini burada geçirmiştir. 1908,İkinci Meşrutiyet ilanında, İstanbul'a gelmiş ve değişik askeri görevlerde bulunmuştur. Balkan Savaşı çıkınca, Edirne Müstahkem Mevkii Komutanlığı'na tayin edilmiş ve kendisine verilen yazılı emirle Edirne'nin kuşatılması durumunda, bu kaleyi iki ay savunması istenmiştir. Şükrü Paşa, bu ünlü ve şanlı savunmayı, beş ay sürdürmüştür. Ancak 26 Mart 1913 günü teslim olmak zorunda kalmış.


  "Düşman, hatları geçtikten sonra ölürsem, kendimi şehit kabul etmiyorum.
  Beni mezara koymayın!.. Etimi, itler ve kuşlar, çeke çeke yesinler
  Fakat müdafaa hattımız, bozulmadan şehit olursam;
  kefenim, lifim ve sabunum çantamdadır. Beni bu mahale gömeceksiniz.
  Ve gelen nesiller, üzerime bir abide dikeceklerdir !"
  Şükrü Paşa
+ Yorum Gönder