+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda farenin görevi nedir bilgisayar ile ilgili Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  farenin görevi nedir bilgisayar ile ilgili
  farenin görevi nedir 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bilgisayarda Farenin (Mouse) Görevleri Nelerdir


  Programın yapısına göre bazen menü seçmek veya ekran içerisinde kursörü hareket ettirmek uzun zaman alabilmektedir. Bu işlemin hızlandırılması için mouse (fare) kullanılır.

  Mouse üzerinde iki veya üç tuşu bulunan düzgün bir zeminde hareket edebilen, elektrik sinyalleri bir giriş birimidir.

  Fare ile dört farklı işlem gerçekleşebilir. Bunlar;

  Tek tıklamak: Farenin sol yada sağ tuşuna bir kez basmak. Bu işlem sonucunda fare imlecinin bulunduğu yerde bir alt menü varsa menü seçenekleri görüntülenir. Alt menü yoksa simge seçili hale gelir.

  Çift Tıklamak: Farenin sol tuşuna arka arkaya seri olarak basmak bu işlem sonucunda fare imlecinin bulunduğu simge ise, simge altındaki alt menünün ilk seçeneği işleme konulur.

  Seçmek: Seçme işlemi bir metin üzerinde yada belge üzerinde olacaksa fare imleci metin yada belgenin seçilecek anlamının başlangıcındayken sol tuşa basılıyken sürüklemek. Bu işlem yapıldığında seçili alan farklı bir renk alır.

  Sürüklemek: Bir simge, metin yada simgeyi ekran içerisinde yer değiştirmek için kullanılır. Bu işlem için fare imleci tek tıkladıktan sonra yada seçili durumdayken sol tuşa tıklı olarak seçili alan ekran içerisinde istenilen yere taşınabilir.

  Fare ekrandaki imleci hareketini kontrol amacıyla kullanılan bir araçtır. Fare yatay bir yüzeyde hareket ettirilir, hareket sırasında içinde bulunan bir topun hareket miktarı bilgisayar tarafından algılanır ve hareket miktarı ve yönüne uygun olarak imleç hareket ettirilir. Farenin parmaklar tarafına gelen yüzeyinde bulunan iki veya üç düğme bilgisayara imlecin belli konumlarında yapılmış seçimi aktarmak üzere kullanılır.Farenin yararı özellikle grafik programlarını kullanırken mühendislik çizimi yaparken, doküman veya tablonun belli bölgelerini işaretlerken, menüden bir seçeneğini seçerken görünür.

  Yüksek miktarda verinin bilgisayara girişinin söz konusu olduğu durumlarda klavye ve yardımcı araçlar yetersiz kalır. Bu amaçla geliştirilmiş bilgi giriş araçlarından en eskilerinden biri delikli karttır. Bu yöntemle bilgisayardan bağımsız bir birim oluşturularak verinin delikli kartlara işlenmesi ve bu kartların da bilgisayara okutularak bilgi giriş işleminin tamamlanması amacıyla uzun süreler kullanılmıştır.
 3. Ziyaretçi
  selam ben ödevimi buradan yapıyorum hemde performans inşallah sizim sayenizde yüz alırım
 4. Ziyaretçi
  mrb ben ilk kez burdan ödevimi yapıyorum inş yüz alırım.

+ Yorum Gönder


farenin görevi,  farenin görevi nedir,  farenin görevleri,  mausun görevleri,  mouse görevi,  bilgisayarda farenin görevi