+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda Ağaç dikimi ve budama işleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağaç dikimi ve budama işleri
  Ağaç dikimi ve budama işleri 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Ağaç Dikimi ve Budaması  Son zamanların en önemli sorunlarından biri ormanların, ağaçların tahribi sonucunda biri ormanların oluşan doğa bozukluğudur. Bu tahrip sonucunda doğa hayat damarlarından birini beklide bir çoğunu kaybetmiş oluyor.

  Peki Ne Yapmalıyız?

  Doğa kendini telafi edebilen, yenileyebilen bir oluşumdur. Bu yenileme hareket.ne bizde ağaç dikerek ve çevremizi elimizden gelebildiğince yeşillendirerek katkıda bulunabiliriz. Bu kapsamda devlet de üzerine düşeni yapıyor ve arazilere çamlar dikerek, yeşillendirme çalışmaları yaparak doğayı yenilemeye çalışıyor. Hatta Ankara’da Çevre ve Orman Bakanlığı’nca fidan çam ağacı ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Peki herkes bu kadar uğraşırken, siz üzerinize düşeni yapıyor musunuz?

  Nasıl Ağaç Dikerim?

  Ağaca iki şekilde hayat verebiliriz.

  1. Tohum halinde dikmek.
  2. Fidan veya ağaç şeklinde alıp yetiştirmek.

  1. Tohumdan Ağaç Yetiştirmek


  Ağaç dikmenin zevki tartışılmaz ancak hangisi daha tatmin edici diye soracak olursanız tereddütsüz tohumdan ağaç yetiştirmek derim. Çünkü tohum olarak gördüğümüz canlının büyüyüp fidan olduğunu görmek anlatılmaz bir duygudur. Eğer doğa ile uğraşmayı seviyorsanız kesinlikle denemenizi öneririm. Ayrıca çocuk yetiştirmenin nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız, bu şekilde anlayabilirsiniz. Tohumdan bir ağaç dikin ve nasıl bir şey olduğuna bakın.


  2. Fidan Alıp Yetiştirmek


  Ağacı fidan şeklinde alıp dikeriz. (Bkz. Ağaç Dikimi) Can suyunu verip büyümesini büyük zevkle izleriz. Tohumdan diktiğinizden daha çabuk büyür ancak tutmama ihtimali de vardır. O yüzde dikilirken çok dikkat edilmesi, toprağının iyi çiğnenmesi gerekmektedir.

  Ağacımızı diktik, şimdi sıra geldi ağacımızı sağlıklı bir şekilde yetiştirmeye.

  Peki Sağlıklı Bir Ağaç Nasıl Yetiştirilir?

  Ağacın en büyük düşmanlarından biri haşerelerdir. Haşereler ağacın gerekli vitamin, mineralini tüketirken, ağaca büyük zarar verir. Ayrıca ağaçta bulunan meyvelere de haşereler zarar vermektedir. Bu durumdan ağacımızı kurtarmak basit birkaç işlemle gerçekleştirilebilir. Haşerelerden kurtulmak doğa ortamında o kadar kolay olmayacaktır.

  Haşerelerden Nasıl Kurtulurum?

  Bu yüzden haşerelerden tamamen kurtulmayı değil bölgesel kurtulmayı hedefliyoruz. Bir kaba, kireci sulandırarak fırça yardımı ile ağaçlarımızın gövdesini dalların başladığı yere kadar boyarız. Bu sayede haşereler ağacımıza tırmanmazlar.

  Ağacımızı haşerelerden de arındırdık, şimdi geriye sadece budama işleme kaldı.

  Ağaç Nasıl Budanır?

  Ağaç budamanın kendine özgü teknikleri vardır. Ancak ağaç budamadan önce şu sorunun cevabını vermemiz gereklidir; Ağaç neden budanır?

  Ağaç fazla dallardan arındırılmak, enine değil boyuna doğru büyümesini sağlamak, sağlıklı gelişimi sağlamak amacı ile budanır.

  Ağacı budamadan önce nerelerin budanması gerektiği tespit edilir. Ağacın boyuna vermesi için ağacın en alttan çıkan dalından başlanarak ağaç budanır. Budanan dalların yerine ağacın gerekli mineralleri topraktan alabilmesi için çamur sürülür.

  Ağaç budamayı bir şebeke suyunun hanelere bölündükçe tazyik bakımından performans düşüşü gibi algılayabiliriz. Ağaç topraktan aldığı mineraller ile büyümektedir. Bu işi de kökü aracılığı ile yapar. Bu yüzden kökten dallara giden yollar ne kadar az olursa ağacın gelişimi o kadar hızlı olur. Bu mantıkla budamayı gerçekleştirirsek başarıya ulaşırız.

  Ağaç Budama Mevsimi Var mıdır?

  Merak edilen sorulardan bir başkası ise, ağaç budamanın zamanı, mevsimi var mıdır? Ağaç her zaman budanır mı? Budama işi sonuçta ağacın gelişimi için yapılmaktadır. Ağaç budama için en sağlıklı mevsim ilk bahardır. Neden diye soracak olursanız; ilk baharda ağaç daha çiçeklerini açmadan, yani enerjisini kesilecek dallara vermeden o dallar alınır ve yukarıdaki güçlü dallarda daha fazla verimle karşılaşılır.

  Gübreleme Ne Zaman Yapılır?

  Gübrelemenin tam mevsimi yoktur. Ancak yine en sağlıklısı İlkbahar ve Sonbahardır. Bunun nedeni de yağışın bol olmasıdır. Gübre bitkiye mineral yüklemesi demektir. Nasıl ki bir insan fazla yemek yediğinde rahatsızlanıyorsa ağaçlar da aynı şekildedir. Bu yüzden bilinçsiz gübreleme ağacın hayatına son verebilir. Gübreleme yapıldıktan sonra bol su verilmelidir.
+ Yorum Gönder


limon ağacı budama zamanı