+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda Marksizm Felsefesi Nedir. Öncüleri Kimlerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Marksizm Felsefesi Nedir. Öncüleri Kimlerdir
  Marksizm Felsefesi Nedir Öncüleri Kimlerdir

  Tarihin diyalektik materyalist bir yorumuna dayanan bir dünya görüşüdür.Marksizme adını veren Karl Marx, döneminin en öne çıkan filozof, siyasetçi, ekonomist ve devrimcilerindendir.

  İnsanın özgürleştirilmesiyle ilgili olan bu teori, tarihin diyalektik materyalist bir yorumuna dayanan ekonomik ve toplumsal bir dünya görüşü, kapitalizmin Marksist açıdan çözümlenmesi, bir toplumsal değişim teorisi ve Karl Marx’ın ve Friedrich Engels’in çalışmalarından çıkarılan insanın özgürleşmesiyle ilgili bir düşüncedir.

  MARKSİZM VE KARL MARX

  Marksizme adını veren Karl Marx, döneminin en öne çıkan filozof, siyasetçi, ekonomist ve devrimcilerindendir. İşçi sınıfının sömürülmesinin mekanizmalarının ve üretim süreçlerine yabancılaşmasını incelemiş kapitalist üretim ilişkilerini araştırarak tarihsel materyalizmin temellerini atmıştır. İnsanlık tarihini sınıf savaşımı açısından analiz etmiş, bu fikirlerini 1848 yılında kaleme aldığı Komünist Manifestoda dile getirmiştir: Şimdiye kadarki tüm toplum tarihi sınıf mücadeleleri tarihidir.

  Marx’ın teorik çalışmalarında kendisine en büyük yardımı yine kendisi gibi Alman bir filozof olan Friedrich Engels yapmıştır. 1844 yılında biraraya gelen ikili aynı siyasi fikirleri benimsediklerini görerek Marx’ın 1883 yılındaki ölümüne kadar beraber çalışacak ve çok sayıda ortak esere imza atacaklardır.

  1848 yılında Komünist Manifesto’nun yayınlanmasının ardından Belçika’dan sınırdışı edilen ikili Köln’e geçerek burada Neue Rheinische Zeitung adlı radikal sol gazeteyi çıkartmaya başlar. 1849 yılında buradan da ayrılmak zorunda kalan ikili Londra’ya geçer.

  Siyasi ve yazın alanındaki faaliyetlerine İngiltere’de sürdürürler. 1883 yılında Marx’ın ölümü üzerine Engels, Marx’ın yazmış olduğu eserlerin editörlüğü ve çevirmenliğini yapmak durumunda kalır. Bu dönemde kendisi de başta Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni olmak üzere çeşitli eserler kaleme alır.
 2. Acil

  Marksizm Felsefesi Nedir. Öncüleri Kimlerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


marksizm felsefesi,  marksizim ve eğitim