+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda Suyun Yüzey Gerilimine Etki Eden Faktörler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Suyun Yüzey Gerilimine Etki Eden Faktörler
  Suyun Yüzey Gerilimine Etki Eden Faktörler

  1. Sıcaklık:
  Sıvının sıcaklığı artırıldığında genleşir. Sıcaklığın tesiriyle tanecikler arası çekim kuvvetleri azalır. Sıcaklık arttıkça yüzey gerilimi azalır. Moleküller arası çekim kuvvetlerinin görmezden gelinebileceği kritik sıcaklık civarında çok küçük bir değere erişir.

  2.
  Sıvıya , sıvı içerisinde çözünmeyen başka bir sıvı ilave edirse yüzey gerilimi azalır. Bunun nedeni diğer sıvı molekülleri ile arasında gerçekleşecek zayıf etkileşimlerdir.

  3.
  Sıvıya çözünen bir madde ilave edilirse, yüzey gerilimi ilave eden maddenin cinsine bağlı olarak değişebilir veyahut değişmez. Bir takım maddeler suya ilave ettiğinde yüzey gerilimini azaltıcı tesir yaparlar. Bu maddelere yüzey aktif maddeler denir. Suya, etil içki, sabun, deterjan, asit veyahut ester gibi maddeler ilave ettiğinde yüzey gerilimi azalır. Şeker, gliserin, organik asit tuzları suya katıldığında yüzey gerilimini değiştirmezler. Bu maddelere yüzey inaktif maddeler denir.

  4. Sıvı üzerindeki gaz yoğunluğunun artırılması da yüzey gerilimini bir miktar azaltır
 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  her yüzey maddenin bir güç kaynağı vardır, bu yüzey maddeleri bir birine kattığı zaman büyük bir zehirleme oluyor insanları nefes darlığı hata daha çok büyük hastalıklara yol açabilir.
+ Yorum Gönder