+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okullarımız Forumunda Mitoz Bölünmenin Aşamaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Mitoz Bölünmenin Aşamaları
  Mitoz Bölünmenin Aşamaları

  Mitoz bölünme, birbirini takip eden çekirdek bölünmesi ve sitoplâzma bölünmesi olarak iki aşamada gerçekleşir Hücre bölünmeye başlamadan önce (iki mitoz bölünme arasında) bölünmeye hazırlık dönemi geçirir (Bu döneme interfaz denir İnterfaz safhası, mitoz bölünmenin safhalarından değildir)

  Bölünmeye hazırlık döneminde (İnterfaz Döneminde) :

  1- Hücre büyür ve bölünme büyüklüğüne ulaşır
  2- Hücredeki kalıtsal (genetik) madde iki katına çıkar, (DNA yani) kromozomlar kendini eşler, bir kromozomdan iki(kardeş = homolog) kromatit oluşur
  3- Yaşamsal faaliyetler hızlanır (ATP, mRNA, tRNA, rRNA, protein sentezi gibi)
  4- Sentrozom kendini eşleyerek sentriolleri oluşturur (Sentrioller kendini eşler) 2. Ziyaretçi

  Mitoz Bölünmenin Aşamaları Hakkında Bilgi

  Çekirdek Bölünmesi :
  İnterfaz dışında çekirdek bölünmesi,profaz,metafaz,anafaz,telofaz olmak üzere birbirini takip eden dört evrede tamamlanır.

  Profaz : Ağsı bir yapı gösteren kromatin ipliği,helezon şeklinde kıvrılarak kısalıp kalınlaşır ve kromozomları oluşturur.Kromozomlar profaz evresinde görülebilir duruma gelir.İnterfazda eşlenen sentroiller (hayvan hücresinde) aynı kutuplara giderken aralarında iğ iplikleri oluşur.Profaz evresinin sonuna doğru çekirdek zarı ve çekirdekçiğin erimeye başladığı görülür.

  Metafaz : İğ ipliklerine tutunan kromozomlar hücrenin ekvator düzlemine dizilir.Kromozomların en belirgin görüldüğü evre metafaz evresidir.Her bir kromozomun sentromeri belirgin olarak ikiye bölünür ve kromatitler tam olarak birbirinden ayrılır.Sentromerlerin ayrılması bütün kromatitlerde aynı zamandadır.Kromatitler sentromerleri ile iğ ipliklerine tutunurlar ve zıt kutuplara gitmek üzere harekete geçerler.

  Anafaz : Kromatitlerin kutuplara hareketi tam olarak bu evrede görülür.Kromatitler birbirinden ayrıldıktan sonra kardeş kromozomlar olarak adlandırılırlar.Kardeş kromozomlar kutuplara ulaştığı anda anafaz evresi tamamlanır.

  Sitoplazma Bölünmesi : Çekirdek bölünmesi tamamlanınca hücre sitoplazma bölünmesi geçirir.Sitoplazmabölünmesi bitki ve hayvan hücresinde farklılık gösterir.Hayvan hücresinde sitoplazma bölünmesi boğumlanma ile gerçekleşir.

 3. Ziyaretçi
  Saatlerce aradım ve sonunda buldum
 4. Ziyaretçi
  ya onu sormuyorum ki hani şu şekiller varya onun açıklaması lazım LÜTFEN:(

 5. Fatma
  Administrator
  ya onu sormuyorum ki hani şu şekiller varya onun açıklaması lazım LÜTFEN:(
  Mitoz Bölünmenin Aşamaları

  Mitoz Bölünmenin Aşamaları.jpg

+ Yorum Gönder


mitoz bölünme aşamaları,  mitoz bölünmenin aşamaları,  mitozun aşamaları ,  mitoz bölünmenin aşamaları nelerdir,  mitoz bölünme aşamaları ve açıklamaları,  mitoz bölünmelerin aşamaları