+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okullarımız Forumunda Kurşun Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kurşun Hakkında Kısa Bilgi
  Kurşun Hakkında Kısa Bilgi

  Kurşun mat, yoğunluğu yüksek, yumuşak, kolayca biçimlendirilebilir, sünek, mavimtırak beyaz iletkenliği düşük bir metaldir. Bu metal korozyona karşı dirençlidir ve bu özelliğinden dolayı (örneğin sülfürik asit gibi) aşındırıcı sıvıları saklamakta kullanılır. Kurşun antimon veya başka metaller ile alaşım yapılarak sertleştirilebilir.

  Kurşun elementinde sıfır Thomson etkisi (Elektrik akımı-ısı orantısı) olduğu sık rastlanılan bir yanılgıdır. Kurşunun düşük ama sıfır olmayan bir Thomson katsayısı vardır.

  Pb204 izotopu dışındaki tüm kurşun izotopları komplike bir radyoaktif reaksiyon sonucunda ortaya çıkar.

  Metalik kurşun saf olarak doğada bulunabilir ama bu durum çok nadirdir. Kurşun metalik olarak genelde kalay, gümüş ve en sık olarak bakır ile karışık olarak bulunur ve bu diğer metallerden ayrıştırılarak elde edilir. En sık rastlanan mineral formu ise galen (PbS)’dir. Bu mineralde %86,6 kurşun bulunur. Diğer sık rastlanan mineraller serüzit (PbCO3) ve anglezittir (PbSO4).

  Kurşun cevheri:

  Kurşun üretiminde temel cevherler galen (PbS), anglezittir (PbSO4) ve serüzittir (PbCO3). Çoğu cevherde %10’dan az miktarda kurşun bulunur. İçinde %3’ten çok kurşun bulunan cevherler ekonomik olarak kurşun elde etmeye müsaittir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kurşun çok eskiden beri bilinen ve kullanılan dokuz kimyasal elementten biridir ve kurşun yumuşak ağır bir metaldir. Kurşun gümüş ile aynı aynı maddeden elde edilir ve üzerinde ince bir tabaka bulunduğundan sert elementlere karşı dayanıklıdır.
+ Yorum Gönder


kurşun hakkında kısa bilgi,  kurşun cevheri nedir,  kurşun nedir kısa bilgi,  kurşun cevheri hakkında bilgi,  kurşun cevheri hakkında kısa bilgiler,  kurşun hakkında bilgi