+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okullarımız Forumunda Dil kirliliği nedir nasıl oluşur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Dil kirliliği nedir nasıl oluşur?

  Dil kirliliğinin ve yabancı sözcüklerin hızla yayılmasının nedeni nedir?

  Dilin düşünce ile etkileşimi göz önüne alındığında, dilde oluşabilecek kirlenme zaman içinde millî kültür yapısını da bozabilecektir. Dilde meydana gelen kirlenmeye yabancı dillerden dilimize giren çok sayıda sözcük ve dilimizin yanlış kullanımı neden olmaktadır. Yabancı sözcükler dilbilimin öngördüğü incelemeden geçirilmeden kullanılmamalıdır. Bu sözcüklerin yerine Türkçe karşılığı olanların kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  Günümüzde gelişen teknoloji ile uzaklar yakın olmakta, pek çok eylem iletişim araçlarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu araçları kullanırken gereksinim duyacağımız en önemli araç dildir. Dili doğru kullanmak, insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştıracak, aynı zamanda millî kimlik ve kültürümüzün korunmasına katkı sağlayacaktır.
  Kaynak: Dr. Dz. Öğ. Kd. Alb. S. Ömer Erenoğlu ile Düzeltmen Selma Otçu’nun hazırladığı “Türkçenin Doğru Kullanımı -İletişim, Etkili Konuşma, Yazma Ve Okuma Kılavuzu-” (Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Yayınları, ISBN: 975-409-384-9, Genelkurmay Basımevi, Ankara, 2007) kitabından derlenmiştir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Dilin kirlenmesinin önemli nedenleri vardır bunlardan en önemlileri, yabancı sözcüklere olan tutku ve Türkçenin bazı harflerinin yanlış kullanımından kaynaklanıyor. Türkçe konuşulurken sözcükler yanlış kullanıldı mı düzeltme yapılmıyor özellikle yazılı yapılan yanlışlar düzeltilmelidir.
+ Yorum Gönder


dil kirliliği nedir,  dil kirliliği,  dil kirliliği nedir nasıl oluşur,  bir dilin kirlenmesi nasıl olur,  dil kirliliği nasıl olur,  dil kirliliği nasıl önlenir