+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Bacak (İnsan Anatomisi) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Bacak (İnsan Anatomisi)
  Bacak (İnsan Anatomisi)

  Bacak, omurgalılarda alt üyelerin her birine verilen ad.
  Hayvanların hareket etmek amacıyla yararlandıkları, çoğunlukla eklemli uzantılara da "bacak" adı verilir ve en yalın biçimi eklembacaklılarda görülür.


  Bacak (İnsan Anatomisi).jpg
  Bölümleri

  Omurgalıların bacakları, ortada dizkapağının böldüğü iki parçadan oluşur. Kalçadan dize kadar uzanan bölüme "uyluk", dizden ayak bileğine kadar uzanan bölümeyse "baldır" adı verilir. Uyluk iskeletini uyluk kemiği (femur), baldır iskeletiniyse iç yanda bulunan kaval kemiği (tibia) ile dış yanda yer alan kamış/baldır kemiği (fibula) oluşturur. Kaval kemiği de, kamış kemiği de ayak eklemiyle birleşir.

  Hareketi

  İnsan dahil bütün memelilerde, bacağın alt ve üst parçalarını birbirinden diz kapağı kemiği (patella) ayırır. Bacağı öne doğru güçlü kalça kası, geriye doğru da bacak kası hareket ettirir. Bacak kasının kirişleri dizin altından, bacağın alt parçasına, aşil kirişi de, baldır kaslarından ayağa kadar uzanır.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  BACAK (BACAK nedir? - BACAK anlamı)

  Vücudun kasıktan tabana kadar olan bölümü. Hayvanlarda yürümeye ya da atlamaya yarayan organ. Kimi şeylerin yerden yüksekçe durmasını sağlayan dayak, destek ya da bunlardan her biri, ayak. (Oyun kâğıtlarında) Oğlan, °vale.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Bacağa kısacası omuga uzantısa denilebilir.genellikle hayvanlarda eklem uzantılarına bacak denir.bacak yani bu uzantıları hayvanlarda yürümeyi sağlar.insanlardada bacaklar hareket etme koşma gibi faaliyetlerin yapılmasını sağlar.
+ Yorum Gönder


kollar ve bacaklar,  bacak resmi,  bacak,  bacak bölümleri,  insan bacağı,  bacak resimleri