+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Parmak - Parmak Nedir (İnsan Anatomisi) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Parmak - Parmak Nedir (İnsan Anatomisi)
  Parmak - Parmak Nedir (İnsan Anatomisi)

  Parmak insanlarda ve bazı hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan, boğumlu, hareket ettirilebilen, uzunca organların her birine verilen addır. Sağlıklı bir insanda 5'i sağ elde, 5'i sol elde, 5'i sağ ayakta ve 5'i sol ayakta olmak üzere toplam 20 parmak ve her bir parmak ucunda farklı büyüklük ve şekillerde oluşması muhtemel tırnak adı verilen kemiksi yapı bulunur. Doğuştan bu sayının fazla olmasına Palidaktili ya da Türkçeleşmiş genel adı ile altı parmaklılık denir. Parmakları insanlarda olduğu gibi uzun bir çıkıntı biçiminde gelişen hayavların da organlarına parmak adı verilirken kedi, köpek gibi hayvnaların organlarına pati adı verilir.


  El parmakları, ayak parmaklarına göre çok daha aktif ve hareketlidir. Sağlıklı bir insanda tüm parmaklar hareket ettirilebilir ve bükülebilir. İnsan vücudunda parmakların hareketini sağlayan iki ana kas yapısı bulunur, bunun yanında diğer hareketleri sağlayan ayrı kas yapıları vardır. Parmak hareketlerinin sağlandığı tüm kaslar avuç içi ile kolun dirsek altı kısmı arasına bulunur. Parmaklar genel olarak bilinçli şekilde hareket ettirilse de günlük uğraşlar sırasında parmak hareketlerinin bir çoğu beyinden gelen komutlar sayesinde istemdışı olarak yapılır.
  Vücuttaki her bir parmak simetrik biçimde dizilidir. Sağ ve sol eller yanyana koyulduğunda baş parmakların birbiri ile temas etmesi gerekir. Her iki elin en dış tarafında bulunan parmaklar, sağlıklı bir insanda en küçük el parmaklarıdır. Birçok kültürde her bir parmak farklı biçimlerde adlandırılmıştır, Türkçede sağ el baz alınarak, parmaklara verilen adlar şöyledir; (soldan başlayarak)


  anatomi31.jpg
  Birinci parmak : Başparmak
  İkinci parmak : İşaret parmağı, şahadet parmağı
  Üçüncü parmak : Orta parmak
  Dördüncü parmak : Yüzük parmağı
  Beşinci parmak : Serçe parmak, serçe parmağı
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çekiç Parmak Belirtileri

  Çekiçparmak, ayakta oluşabilecek en ağrılı rahatsızlıklardan biridir. Genellikle yalnızca başparmağın yanındaki parmakta oluşur. Bu parmak hep bükük kalır. Üstü sürekli olarak ayakkabıya sürtünür ve o yüzden ağrılı nasırlara yol açar. Sonuçta, giyilmekte olan ayakkabılar son derece rahatsız hale gelir; yenisi alınmak istendiğinde de ayağa uyanı bulunamaz.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Genellikle el ve ayakların bitiminde yeralıp toplamda yirmi parmağa sahibbiz.her bir parmağın uzunluğu birbirinden farklıdır.elerimizle yaptığımız her türlü faaliyette parmaklara büyük bir ihtiyaç vardır.
+ Yorum Gönder