+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Kemiklerin Görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kemiklerin Görevleri
  Kemiklerin Görevleri


  Kemikler vücudun desteklenmesini ve dik durmasını sağlar. Birer kaldıraç kolu gibi vücudun hareketini sağlarlar. Hayatî organlar kemikten yapılmış kafesler içerisindedir. Kalbi, akciğerleri koruyan göğüs kafesi, beyni koruyan kafatası gibi, Kalsiyum, fosfor gibi önemli mineraller kemikte depolanır ve gerektiğinde kana salınarak kanda hayatî olayların sürebilmesini sağlayacak düzeyde tutulurlar. Kemik iliği alyuvarları ve bazı akyuvarları yapar. Ana damar ve sinirlerin korunması da kemikler sayesinde mümkün olur.
 2. naat-i şerif
  Devamlı Üye

  İnsan ve omurgalı hayvanlarda iskeleti oluşturan sert madde. Kemikler, eklemlerle birbirine bağlanırlar.
  Biçimlerine göre üçe ayrılırlar:
  Uzun kemikler,
  yassı kemikler ve kısa kemikler.
  Uzun kemiklerin, ortası oluk biçiminde oyuk bölümünde ilik bulunur; ana yapısı tıkız dokudur ve uçları genellikle süngersi dokudandır. Yassı kemiklerin iki yüzü tıkız dokudan, ortası süngersi dokudan oluşur. Kısa kemikler, kemiğin büyüklüğüne göre süngersi ya da tıkız dokudandır. Kemiklerin yüzeyi boydan boya kemikzarıyla örtülüdür. Kemiğin ana maddesi, proteinli ve esnek bir madde olan oseindir. Kemik dokusu canlı, yoğun bir metabolizma alanıdır. Bu alanda kemik yapıcı etmenler (osteoblastlar ve ostein) ile tüketici etmenler (osteoklazi ya da osteoliz) arasındaki dengenin bozulması, doğuştan ya da zamanla çeşitli kemik hastalıklarının doğmasına neden olur.


  uzun_kemik_yapisi.gif
 3. Ziyaretçi
  Kemiğin başlıca görevleri

  Diğer hayati organlarımız için bir zırh görevi görmek.

  Kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri depolamak.

  Hareket için bir dizi manivela gibi çalışmak.

  Kan ve benzer elementlerin üretimi için bir imalathane görevi görmek.

  Kemiklerin Fiziksel Yapısı.

  Kemiklerle ilgili ilgi çekici kısım, kemiğin fiziksel yapısı… Çoğu insan kemiklerin tuğla gibi sert olduğunu zanneder. Evet, kemik vücudunuzdaki ikinci en sert madde (en serti diş minesidir) ancak, betondan bir kalıp gibi değil. Daha çok ufak deliklerle kaplanmış peteğimsi bir yapıya benzer.

  Eiffel Kulesi’nin şekline kemiğin fiziksel yapısından sonra karar verilmiştir.
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Kemiklerin en önemli görevi bir araya gelerek iskeltimizi oluşturmak ve vücudumuza destsklik sağlamak.ayrıca kemiklerde bulunan kemik iliği kan hücrelerimizi sentezler.

+ Yorum Gönder


kemiklerin görevleri,  kemiğin görevleri,  kemiklerin gorevleri,  kemigin görevleri,  kemikler görevleri,  keimıklerın görevlerı