+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Ses tellerimiz ne işe yarar-Vücudun Temel Birimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ses tellerimiz ne işe yarar-Vücudun Temel Birimleri
  Ses tellerimiz ne işe yarar


  Ses telleri, gırtlaktaki iki ince gergin zardır. Bunlar titreştikçe aralarındaki açıklık süratle daralıp genişler. Bu açıklığın genişliğine göre sesin yüksekliği ayarlanır. Dar olduğunda ince sesler, genişlediğinde ise kalın sesler çıkartılır

  Ses tellerimiz ne işe yarar.jpg 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gitar ya da kemanın sesi, değişebilir uzunluktaki az ya da çok gergin tellerin titreşimi sonucu meydana gelir.  Bizim sesimiz ise boğazımızdaki ses tellerini titretmemiz sonucu çıkar.  Sesler, bazı cisimlerin havanın içinde titreşimi sonucu elde edilirler. Mesela iyice gergin bir telin parmakla çekilip bırakılması ya da yassı, ince, ucu madeni şeritlerin üzerine hava üflenmesi gibi. Gırtlağımızda, kaslarla isteğimize göre gerip gevşetebildiğimiz iki bağ vardır. Bunlar -ses telleri- dir.  Nefes verdiğimiz hatta içimize çektiğimiz havanın etkisiyle bu teller titreşir ve bir ses çıkmasına sebep olurlar. Ağzımızı dudaklarımızı hareket ettirerek bu sesi değiştirebilir, ona istediğimiz şekli verebiliriz.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Ses telleri gırtlağımızdaki iki telden oluşur. bunlar arasındaki açıklık ses tonumuz hakkında bilgi verir.Eğer iki tel arasında mesafe dar ise sesimiz ince arasındaki mesafe çok ise sesimiz kalın çıkar.Bunu müzik işleyişi aletlerinede benzetebiliriz.
+ Yorum Gönder


ses telleri ne işe yarar