+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Kemik Nedir - Kemiğin Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kemik Nedir - Kemiğin Yapısı
  Kemik Nedir - Kemiğin Yapısı


  Kemik, vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır. Organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan dokudur. Ayrıca organizmanın kalsiyum depolarıdır. Kalsiyum bakımından doymuş olduklarından serttir. Sert olmalarına rağmen kıkırdak dokusundan farkları damar içermeleridir. Bu doku yapısında çeşitli tipte hücreler (osteosit, osteoblast, osteoklast) ve hücrelerarası madde (matrix) bulunmaktadır. Kemiğin enine kesiti incelendiğinde dış ve iç yüzeyleri bir zarla örtülüdür. Bunlardan dıştakine; periosteum, iç yüzeydekine; endosteumdüzensiz sıkı bağ dokusundan yapılmışlardır. Periosteumun hemen altında dış halkasal sistem yer alır. Endosteumun hemen üstünde ise iç halkasal sistem bulunur.  Havers sistemleri ise (osteon) iç ve dış halkasal sistemlerin arasını doldurur. Volkmann kanalları ise komşu Havers kanallarını birleştirir.


  Yetişkin bir insan iskeleti 207 kemikten oluşmaktadır.Fakat yeni doğan bir bebeğin ise 300'e yakın kemik bulunmaktadır.Bu farklılığın sebebi ise insanın yetişkin haline geldiğinde kemiklerin birleşmesiyle yeni kemikler ortaya çıkmasıdır.
  İnsan iskeletindeki kemikler:

  • Aksiyel iskelet kemikleri
  • Apendiküler iskelet kemikleri
  Kemik beş bölümden oluşur

  • Kemik zarı kemiğin enine büyümesini sağlar
  • Sert kemik (beyaz kemik): Kemiğin orta kısmında yer alır. İçinde sarı kemik iliği bulunur.
  • Süngerimsi kemik: Gözenekli bir yapısı vardır. Süngerimsi kemikte kırmızı kemik iliği bulunur.
  • Kırmızı kemik iliği: Süngerimsi kemikte bulunur. Görevi alyuvarları üretmektir.
  • Sarı kemik iliği: Yağ depolar
 2. Kadir
  Devamlı Üye

  Kemikler boy genişlik bakımından neredeyse birbirlerine eşit durumdadırlar. Ayriyetten el, ayak ve omurga kemikleri küçük kemikler kısmında yer alır.Sert kemik kemikleri saran kemik zarının altında bulunur.Kemiğin orta kısmında süngerimsi kemik bulunur.Ayriyetten süngerimsi yerde kırmızı kemik iliğine rastlanılır.
+ Yorum Gönder