+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Kıkırdak - Kıkırdak Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kıkırdak - Kıkırdak Nedir
  Kıkırdak Nedir


  Kıkırdak veya kartilaj hayvansal bir dokudur. Vücutta yarı taşıyıcı bir görev üstlenir. Kemikdifüzyon yoluyla madde alış verişi yaparlar. Kıkırdak eklemlerde, göğüs kafesinde, kulakta, burunda, boğazda ve omurlararası disklerde bulunur. Üç ana kıkırdak tiği mevcuttur: hiyalin, elastik ve fibröz kıkırdak (fibrokartilaj).

  Hücreler

  Kıkırdak doku (kondrosit) ve (kondrosit) öncülleri olan kondroblast ihtiva eder. Kondroblastlar matrisin salgılanması ve bakımından sorumludurlar. Matris içindeki kontroblastlar olgunlaşarak kondrositlere dönüşürler. Kondrositler lakuna olarak adlandırılan boşluklarda bulunurlar. Kondrositlerin hemen etrafındaki matrise teritoryal matris denir. ve

  Lifler

  Kıkırdak kolajen ve elastik lifler içerir. Hiyalin kıkırdakta, Tip II kolajen kuru ağırlığın yaklaşık %40'nı oluşturur. Elastik kıkırdak da elastik lifler içerir. Fibrokartilaj hiyalin kıkırdaktan daha büyük oranda kolajen ihtiva eder.

  Kıkırdak tipleri

  Üç farklı kıkırdak tipi bulunur. Bunların hepsi bulundukları yerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde farklı özelliklere sahiptir.

  Hiyalin Kıkırdak

  En sık rastlanan kıkırdak tipidir. Hiyalin sözcüğü Yunanca hyalos yani "cam" sözcüğünden türemiştir. Yarısaydam (ışığı hafif olarak geçiren) matrisi nedeniyle bu ismi almıştır. Hareketli eklemlerde bulunur. Ayrıca kemiklerin içinde kemikleşme merkezi olarak çalışacak şekilde bulunur. Ek olarak burun, gırtlak ve nefes borusu gibi büyük solunum yolları duvarlarında da bulunur.Hiyalin kıkırdağa mikroskop altında bakıldığında bazı hücrelerin birbirinden ayrılmadığı,ikili veya üçlü halde kaldığı görülür ki bunlara izogen gruplar denir.

  Elastik Kıkırdak

  Elastik kıkırdak (sarı kıkırdak olarak da anılır) kulak kepçesinde ve çeşitli borularda (örneğin: gırtlak, östaki borusu) bulunur. Bu borulardaki kıkırdak boruların sürekli olarak açık kalmasını sağlar. Elastik kıkırdak hiyalin kıkırdağa benzerdir fakat hiyalin kıkırdaktan farklı olarak, Tip II kolajenin yanı sıra matrise dağılmış elastik lifler içermesidir. Bu dokuyu sert ama elastik kılar.

  Fibröz Kıkırdak (Fibrokartilaj)

  Fibröz kıkırdak veya fibrokartilaj, ismini yoğun oranda fibröz doku içermesinden alır. Zaman zaman beyaz kıkırdak olarak da anılır. Omurlararası disklerde, bazı tendon veya ligamanlarınperikondriyumu bulunmaz.

  Hastalıklar / Tıp

  Kıkırdakları etkileyebilecek birçok hastalık vardır. Kondrodistrofiler, kıkırdağın büyümesi ve bunu izleyen kemikleşmesindeki bozukluklarla karakterize olmuş hastalıklar grubudur. Kıkırdakları etkileyen veya içeren bazı yaygın hastalıklara örnek olarak; artrit, akondroplazi ve kostokondritossurma.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kıkırdak - Kıkırdak Nedir

  Esnekliği ve sertliği ile bilinen bir çeşit bağ dokusu. kemik kadar sert olmayan kıkırdak dayanıklı, esnek ve damarsız bir dokudur. kireçlenme ve kemikleşmeye yönelik büyük bir eğilim gösterir. ilkel yapılı omurgalıların ve üstün yapılı omurgalılarda embriyoların (ceninlerin) bütün iskeleti, erişkinlerde ise iskeletin bazı kısımları kıkırdaktandır. Köpek balıkları ve bazı yassı balıklarda iskelet ömür boyu Kıkırdak olarak kalır. Kıkırdak

  hücreleri 15-20 mikron büyüklüğündedir. Kondrosit adı verilen bu hücreler kıkırdağın ara maddesi (kontrin) içine kondroplast denilen kapsüllerle yerleşir. Kıkırdak, eklemlerin sürtünme yüzeylerinde bulunur ve sürtünmeyi azaltır. Bozulan, harab olan kıkırdak dokusu, bir daha eski haline gelemez. Eklemlerde bu durum çok önemlidir. Kireçlenme de eklem yüzlerindeki kıkırdağın bozulması sonucu ortaya çıkar. Kıkırdak ayrıca burun, kulak gibi organların bazı kısımlarının çatısını da yapar.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Kıkırdak esnek yapılı olup kemik kadar sert değildir.yarı taşıyıcı bir görev üstlenir gibidir.insanlarda ceninler kıkırdak yapılıdır daha sonra bir çoğu sertleşerek kemiğe dönüşür.burnun bir kısmı,kulak gibi organlarımızın bir çoğu kıkırdak yapılıdır.ayrıca yapısı bozulan bir kıkırdak bir daha eski haline dönmez.
+ Yorum Gönder