+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda İç Organlar - Akciğer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İç Organlar - Akciğer
  İç Organlar - Akciğer

  Akciğerler, soluk borusu ve bronşlar. Resimde organlar konumlarının anlaşılabilmesi için açılmış halde gösterilmektedir.

  akci-er.jpg


  Akciğer, hava soluyan omurgalılardaki temel solunum organıdır. Ana görevi atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve dolaşımdaki karbondioksiti atmosfere çıkartmaktır. Bu görev, gaz değişiminin vuku bulduğu milyonlarca küçük, müstesna biçimde çok ince duvarlı hava kesecikleri oluşturan dolaşımı sağlayamadan kanı boşa vermektedir. özelleşmiş hücrelerin mozaiği sayesinde gerçekleşir. Akciğerlerin solunumla ilgili olmayan görevleri de vardır.
  Akciğer ile ilgili tıbbi terimler genellikle pulmo- ile başlar; bu Latince pulmonarius, "akciğerlerin", sözcüğünden gelmektedir ki bu sözcük de Yunanca pleumon yani "akciğer" ile akrabadır.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İç Organlar - Akciğer
  AKCİĞERLER(Pulmones):Akciğerler göğüs boşluğunda yüreğin sağ ve solunda az çok piramit şeklinde olan solunum organlarıdır. Taban kısımları diyaframın üzerine oturmuştur. Göğüs çeperine bakan yüzeyleri dış bükey, yüreğe bakan iç yüzeyleri ise iç bükeydir. Akciğerlerin dış yüzeyi düzgün ve parlak olup bu parlaklık akciğerleri örten palevranın visceral yaprağındandır. Rengi, yeni doğmuş çocuklarda esmer-kırmızı, gençlerde pembe, ergin ve yaşlılarda ise pembe-mavimtıraktır.İnsan yaşlandıkça akciğerlerin yüzeyinde bir takım pigmentler belirir. Bunlar solunum sırasında akciğerlere kadar giren yabancı cisimleri meydana getirdikleri oluşuklardır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Akciğer solunumun temel organlarındandır.solunumdaki görevi atmosferdeki oksijeni vücuda verip oluşan karbondioksidi vücuttan uzaklaştırmaktır.akciğer 5 loptan oluşur.sağda üç lop solda iki lop bulunur.solda iki lopun bulunmasının nedeni kalbinde o tarfta bulunmasıdır.akciğerin solunum dışında başka görevleride vardır.
+ Yorum Gönder


akciger organi