+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Burun Nedir - Burunun Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Burun Nedir - Burunun Yapısı
  Burun Nedir - Burunun Yapısı

  Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organıdır.
  Koku alma organıdır. Burun boşluğu iki delikle dışarı açılır. Diğer taraftan da yutağa bağlanır.  Burnun içerisinde mukus tabakası, kılcal damarlar ve kıllar bulunmaktadır. Burnun iç kısmının tüylü ve nemli olusu sayesinde dışarıdan alınan hava nemlendirilir ve temizlenir. Kılcal damarlar sayesinde hava ısıtılır.
  Koku almaçları ve duyu sinirleri burun boşluğunun üst kısmında bulunur. Bu bölgeye sarı bölge denir. Bir kokunun burun tarafından algılanabilmesi için mukus içerisinde çözünmüş olması gerekir.  Çözünen madde koku alma hücrelerini uyarır. Uyartı koklama ile beyne iletilir. Böylece koku alınmış olur.
  Memelilerde belli filtre eder, ısıtır ve nemlendirir. Alınan havanın filtre edilmesi yani süzülmesi, burun kılları ve mukus yüzey sayesinde gerçekleşir. Solunum havası kılcal damarlarlar yardımıyla ısıtılır. Havanın nemlendirilmesi isemukus bezlerin salgıları sayesinde olur.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Burun nedir?

  Kıkırdak, yumuşak doku ve kemiklerden meydana gelmiş koklama ve nefes alma organı. Yüzün ön kısmında iki gözün arasında başlayıp, piramit şeklinde uzanır ve ağzın üzerinde iki burun deliği ile son bulur. Burun delikleri, birbirinden sapan kemiği ile ayrılır. Burnun dış kısmı deri kasları ve deri ile örtülüdürburun

  Burun; nefes alma ve koku alma görevinden başka, kulak zarının iç ve dış yüzeyleri arasında basınç dengesini, konuşulurken ses tonunu ayarlamada yardımcıdır. Burundan geçen hava, buradaki kıllar ve burun salgısı (sümük) tarafından süzülür. Yüz kemikleri ve kafa kemiklerindeki sinüs adı verilen kemik boşlukları da buruna açılır.

  Burun içi yüzeyini döşeyen dokunun (mukozanın) allerji, tozlar, bakteri ve virüsler, tahriş edici maddeler tarafından iltihaplandırılması ile soluk almak zorlaşabilir. Burun orta bölmesinin bir tarafa çarpıklığı da nefes almada zorluk ortaya çıkarabilir. Burundaki bir iltihabi hadise, kızarıklık, şişlik ve ağrı ile kendini gösterir. Ayrıca iltihabın hasar yapması veya kazadan dolayı olan bir burun hasarı durumunda, plastik cerrahi uzmanı tarafından tedavi gerekir.

  Burun iç yüzeyinden çıkan küçük tümör şeklindeki uzantılara polip adı verilmektedir. Bunlar normalde bulunmaması gereken dokular olup, bazı hücrelerin anormal çoğalmalarından ortaya çıkarlar. Müzmin iltihaplarda ve astımda polip gelişmesi sıktır. Polipler burundan nefes almayı zorlaştırırlar. Bu durumda ufak bir müdahale ile polip çıkarılır. Yerinden çıkarılan polip, yeniden büyüyecek olursa, yapılacak iş yeniden almaktır.

  Burun iltihapları genellikle bir üst solunum yolu hastalığı ile beraber bulunur. Akıntı, şişme, ağrı ve kızarıklıkla kendini belli eder. Bu devrelerde burnu yumuşak bir mendille temizlemeli, yabancı maddelerle temasını önlemelidir. Burnu karıştırmak yeni mikropların gitmesine sebep olacağı için tehlikelidir.

  Burun kanaması: Burun, damar bakımından zengin olduğundan, kanaması sıktır. Hemofili ve diğer kan pıhtılaşma mekanizmasını bozan hastalıklar, aşırı tansiyon yüksekliği burun kanamasıyla kendini gösterebilir. Atardamarların çatlamasına sebep olan ezilmeler ve tümörler de kanamaya yol açarlar. Burun kanamasının tedavisinde ilk yapılacak iş başı arkaya atıp burnun iki kanadını parmaklar arasında sıkmaktır. Burun kanaması bu yolla genellikle bir dakikada sona erer. Bu sırada ağızdan solumalı, 15 dakika kadar sonra burnu serbest bırakmalıdır. Kanama durduktan sonra uzanmalı ve bir müddet hareket etmemelidir. Buruna en az üç saat dokunmamalıdır.

  Kişi yaşlıysa, kanama durmuyorsa, kanamadan dolayı kişinin yüzünde, solukluk ve halsizlik hasıl olursa, kanama tekrarlıyorsa bir hekime müracaat etmelidir.

  Damar sertliği olan veya diğer hipertansiyonlu kimselerde kendiliğinden veya sebep teşkil etmeyecek kadar basit etkilerle ortaya çıkan burun kanamaları, hasta için muhtemel bir kafa içi damarı çatlaması ve kanamasına alternatif olduğu ve kan basıncının normal seviyelere düşmesine veya yaklaşmasına sebep olduğu için sevindirici olmalı, ancak yine de aşırı olma eğiliminde ise hekime başvurmalıdır.

 3. Ziyaretçi
  açıkçası çook beğendim muhteşem oluş çok sağolun bu arda lütfen snsd türkiye ye gelsin <3
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda bulunan burun kokunun algılanmasını sağlayan beş duyu organlarda biridir. bunun dışında canlılarda bulunan burun organı solunum sırasında vücut içine alınan havanın içerisinde barındırdığı kıllar yardımıyla temizlenmesini sağlayarak içeri alınmasını sağlamaktadır.

+ Yorum Gönder


burnun anatomik yapısı,  burunun yapısı