+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda İnsanda Kas Sistemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İnsanda Kas Sistemi
  İnsanda Kas Sistemi

  İskeletin üzerini sararak vücuda şekil veren, kasılıp gevşeme özelliğiyle hareketi sağlayan yapıya kas denir. Kasları oluşturan ipliksi yapılara kas lifi denir. Çok sayıda kas lifi birleşerek kas demeti denen kalın iplikleri oluşturur. Çizgili kasların kemiklere tutunmasını sağlayan yapılara kas kirişi ya da tendon adı verilir.

  Kasların Çalışması
  Kasılan bir kas; kısalır, sertleşir ve şişer. Gevşeyen bir kas ise uzar, yumuşar ve incelir. İskelet kasları çoğunlukla kirişlerle (tendon) farklı iki kemiğe bağlandığından kasların kasılıp gevşemesi, eklemlerde hareket meydana getirir.

  Kaslar, beyinden gelen sinir uyarılarını alarak kasılır. Kasılma esnasında çok enerji harcanır. İnsanda hareket; sinir, iskelet, kas ve eklem sisteminin birlikte çalışmasıyla gerçekleşir.


  Kas Çeşitleri
  Kaslar; çalışma şekli, bulunduğu yer ve renklerine göre 3 çeşittir.  Çizgili Kas (İskelet Kası): Kırmızı renkli kaslardır. İskelet sistemini örter. Boyun, kol, bacak, parmak gibi organlarımızı hareket ettirmemizi sağlar. İsteğimizle çalışır ve kasılmaları güçlüdür. Çabuk yorulur.  Düz Kas: Beyaz renkli, isteğimiz dışında çalışan kaslardır. Kalp dışındaki iç organlarımızda bulunur. Yavaş ve düzenli çalışır, geç yorulur. Kasılmaları yavaştır. Düz kas hücreleri tek çekirdeklidir.  Mide, bağırsaklar ve yemek borusu düz kaslardan oluşur. Damarların yapısında düz kaslar bulunur.  Kalp Kası: Kalp, çizgili (kırmızı) kaslardan oluşmuştur Kalp kası hücreleri çok çekirdeklidir. Hızlı ve güçlü kasılır. Fakat kalp kası, düz kaslar gibi isteğimiz dışında çalışır. Kalp kası, çizgili kaslardan olduğu hâlde yorulmaz.

  DESTEK VE HAREKET SİSTEMİNİN SAĞLIĞI
  Destek ve hareket sisteminin sağlıklı gelişebilmesi için en önemli etken, dengeli beslenmedir.Kemiklerin iyi gelişebilmesi ve sertleşmesi için kalsiyum, fosfor ve D vitamini alınması gerekir. D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığı görülür. Kasların gelişip güçlenmesi için de proteinli besinlerin alınması gerekir. Sütte kalsiyum bulunur. Bunun için gelişme çağındaki çocuklar ve gençler bol miktarda süt içmelidir. Kasların ve kemiklerin gelişip güçlenmesi için yaşa uygun ve düzenli spor yapılmalıdır. Spor yaparken kaslara aşırı yüklenilmemelidir. Ağır spor yapmak, kramplara neden olabilir. Anî hareketler, ağır darbe ve vurmalar; burkulmalara, çıkıklara ve kemik kırılmasına sebep olabilir. Ayrıca, yüksek topuklu ve dar ayakkabı, dar elbiseler, hatalı duruş, eğri oturma, ağır yük taşıma ve fazla kilo alma, destek ve hareket sistemine zarar verebileceği için bunlardan kaçınılmalıdır.

  kas-sistemi.jpg

  SUNA GÜLÇEK
  FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ
 2. NAZLI
  Bayan Üye

  Kas Sistemi


  Toplam vücut ağırlığının yaklaşık yarısını kas dokusu oluşturur.

  İskeletin üzerini sararak vücudumuza esas şeklini veren ve eklemlerle birlikte hareketi sağlayan yapılara kas denir. Kaslar, kasılıp gevşeyebilen liflerden oluşan yapılardır.

  İnsanlarda yaptıkları işe göre büyüklüğü ve şekli değişen 600’den fazla kas vardır.

  Kas dokusu uyaranlara tepki verebilme, uyaranları iletebilme, kasılabilme, uzayabilme ve esneyebilme gibi yeteneklere sahiptirler.
  kas-sistemi.png2.jpg
 3. Ziyaretçi
  türkçe kas sisteminin resim gönderebilirmisin?
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  İnsanda iki tür kas vardır.Bunlar çizgili ve düz kaslardır.Çizgili kaslar çok güçlü fakat çabuk yorulan kırmızı renkli ve istemli çalışan kaslarımızdır.Düz kaslar istemsiz çalışın çabuk yorulmayan beyaz kaslardır.Kalbimizin kası düz kastır.

+ Yorum Gönder


kas sistemi türkçe,  insan kas sistemi,  destek ve hareket sistemi,  kas çeşitleri,  kaslar ve çeşitleri,  kas sistemi