+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Dil Duyu Organı Tatma Duyusu Organı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Dil Duyu Organı Tatma Duyusu Organı
  Dil Duyu Organı, Tatma Duyusu Organı

  Dil tad duyusu organıdır. Dilimizde bulunan tad cisimcikleri özel tad reseptörleridir. Ekşi, tuzlu, tatlı ve acı olmak üzere dört temel tad duyusu vardır. Ekşi tad hidrojen iyon kon-santrasyonuna göre algılanan bir taddır. Tuzlu tad iyonize tuzların verdiği taddı.
  Dil Duyu Organı.jpg
  Tatlı şeker, glikol, alkol, aldehit ve ketonlar tarafından verilen duyudur. Acı tadı ise uzun zincirli organik maddeler ve alkaloidler verir. Bazı tatların algılanabilmesi için belirli bir konsantrasyon gerekir. Buna tad eşiği denir. Tat duyusuyla uyanan tükrük salgı refleks-leri vardır. Tad duyusu hızla uyum sağlanılan bir duyudur
 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Tatma Duyusu Organı ile ilgili
  Duyu organlarımız-Dil

  Dil (lingua, tongue), Ağız içinde bulunan ve 5 duyudan "tad alma" yı gerçekleştiren kaslardan yapılmış organ. Ayrıca yiyecekleri çiğneme ve yutma işlemine yardım eder, insanlarda konuşmayı da sağlar.En çabuk kendini yenileyebilen organ olarak da tanınır.

  Anatomisi
  Corpus lingua: Dilin ucuyla kökü arasında kalan dil gövdesi.
  Radix lingua: Dil kökü. Gırtlak kapağının önünde yer alan ve tonsilla linualis'i (folliculi linguales) taşıyan dil tabanı.
  Dorsum lingua: Dil papillerini (papillae linguales) taşıyan dil sırtı.
  Margo lingua: Dilin dişlere değen yan kenarları.
  Apex lingua: Dil ucu.
  Tunica mucosa lingualis: Dil mukozası

  Dil papillaları
  Dil üzerindeki büyümüş bir papilla dile pürüzlü bir görünüm veren,dilin üst yüzeyinde ve yanlarinda yer alan minik çıkıntılara verilen isimdir. İçlerinde tat tomurcukları bulundurular. Bu tomurcuklar içerisinde ise tat hücreleri vardır.

  Tat tomurcuklar içerenler:
  1- Dilin ön bölümlerinde bulunan mantarsı papillalar(Özellikle süt içtikten sonra daha da görünür hale gelirler)
  2-Digerlerine göre daha büyük ve daha az sayida olanlar çanaksı papillalar: Dilin arkasinda ters bir V harfi biçiminde dizilmişlerdir.
  3-Yapraksı papillalar: Dilin arka yanlarindadir. Mantarsi, çanaksi ve yapraksi papillalar
  Tat tomurcugu içermeyenler:
  1-Sayica en çok olan ipliksi papillalar(Papillae filiformes): Neredeyse dilin tüm yüzeyini kaplarlar ve dokunma duyusuyla ilgili olarak görev yaparlar.

  Tat almaya duyarlı tomurcuklar, dilin üzerine yerleşmiş kemoreseptörler içerirler. Burunda olduğu gibi tadın alınabilmesi de, tat moleküllerinin tükrük sıvısında çözülebilmesine bağlıdır. Tat moleküllerinin, reseptörleri uyarmasıyla oluşan uyartılar duyu nöronlarına aktarılarak beynin ilgili merkezinde değerlendirilir.

  Bazı insanlar bazı maddelerin tadını alamaz. Bu komplikasyon tat körlüğü olarak bilinir.
  İnsanlarca değerlendirilen tatlar dört gurupta incelenir;

  • Tatlı
  • Ekşi
  • Tuzlu
  • Acı

  Alınan besinin tadı dildeki tat reseptörleriyle alınırken, besinin cinsi burun tarafından algılanır.

  Tonsilla lingualis
  Düzensiz olarak dil tabanı üzerine yayılmış olan lenf dokusu.
  Folliculi linguales: Dil kümeleri. Dil mukozasının altındaki tonsillaların meydana getirdiği tepemsi çıkıntılar. Ortalarında birer oyuk/kanal bulunur

  Dil kasları (Musculi linguale)
  XII. Kafa çifti olan N.hypoglossus tarafından innerve edilen sekiz adet dil kası. İntrinsik kaslar dilin içinde yeralır. ekstrinsik kaslar ise, dil kemiği (os hyoideum) dan başlayıp dilde sona ererler ve yine dilin hareketlerinden sorumludurlar.

  Fonksiyonları
  -Fonasyon: Konuşma seslerinin diğer fonasyon organlarıyla birlikte oluştutmaya yardımcı olur.
  - Tad alma: İnsan dilinin yer yeri farklı tadları hisseder. Dil ucu "tatlı" , ucun hemen arkası "tuzlu", dilin yanları "ekşi" ve arkası "acı" tadlarını hisseden algılayıcılar barındırır.
  -Besinleri ağızda çevirerek çiğnemeye yardımcı olur.
  -Besinleri yutulmak üzere boğaza gönderir.

  Ayrıca dil altı tükrük bezleri tarafından salgılanan amilaz enzimi sayesinde nişastanın sindirimi ilk olarak ağızda başlar.

  Dil hastalıkları
  Normal olarak dilin rengi pembemsi beyaz, nemli ve temizdir. Dilin kuru olması, koyu renk alması, üzerinde tüy bulunması, has*talık belirtisi sayılır, insanı rahatsız eden şikâyetlerden biri de dildeki yanma ve acı duygusudur.
  Kızıl hastalığında, dil şişer, üzerinde kü*çük kabarcıklar belirir ve parlak, kırmızı bir renk alır. Bu görünüm çileğe benzedi*ğinden çilek dili adı verilir.
  Dilin mikropla, mantarlar ve virüslerle enfekte olmasına veya sivri ve çarpık dişler yüzünden iltihaplanmasına glossit denir.
  Dil yanması çoğunlukla sindirim sistemin*deki bozuklukla ilgilidir. Bu durumda, sin*dirim sistemi şikâyetlerini gözden geçir*mek üzere doktora gitmek faydalıdır.
  Bazı vakalarda dildeki yanmanın ve yara*ların, dişlere dolgu yapılması sonucu or*taya çıktığı anlaşılmıştır. Dolgu yerindeki elektrik potansiyelinin farklı olması bu du*rumu doğurur.
  Bazen dilin yüzeyi, düzgünlüğünü yitirip girinti çıkıntılarla dolabilir. Bu duruma coğrafya dili denir. Bulaşıcı değildir. Ba*sit antiseptiklerle, ağız yıkamayla, vitamin bakımından zengin, demir ve karaciğer gi*bi kansızlığa karşı maddeler içeren besin ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Papillaların aşırı uzayarak küçük siyah kıllar şeklini almasına siyah kıllı dil (Lingua nigra pilosa) denmektedir. Sebep olarak bazı mantarlar, mikroplar ve antibiotikler gösterilmektedir.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Dil duyu organı aslında yediklerimizden zevk almamızı sağlayan organımızdır.Bunuda üzerinde bulundurduğu tat reseptörlerti aracılığıla yapar.Dört farklı tat reseptörü vardır.Bunlar tatlı,ekşi,tuzlu ve acı .Bu tat reseptörleri dilin farklı bölgelerine dağılmıştır.
 4. Ziyaretçi
  dilde papillerin uzaması ve tat alma tomurcuklarının patlaması,dilde Paslı ve siyah tüylü bir görünümün oluşması hepsinin tıpta kesin bir tedavisi olmadığı söyleniyor.ancak bende tüm bu bulgular vardı ve en sonunda dudak kremi olarak piyasada satılan MARSEILIALS ve NEUTROGENA isimli markaların sade yani meyveli olmayan unisex balmumu kremlerinden küçük parçaları kopararak dildeki hasarlı bölgelere günde üç öğün bir hafta kullandım.bunu yaptıktan sonra 30 dakika birşey yiyip içmeden kremi sürdükten 5 dakika sonra dili ağız içerisinde katlama hareketleri ile hareket ettirmek gerekiyor.ayrıca bundan sonra bol bol siyah çay içip ağızı eczanelerde satılan ADVANCE WHİTE 3 SHADES WHITER isimli diş macunu ile fırçalayın.inanın ağzınız ve diliniz eskisinden bile daha sağlıklı olacak.ayrıca bu dudak kremlerini hemaroid için de kullanabilisiniz.hızla iyileştiğini göreceksiniz.geçmiş olsun.

+ Yorum Gönder


çanaksı papillalar,  dil konusma duyusumu tatma duyusumu