+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Duyu Organımız Burun Koklama Organi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Duyu Organımız Burun Koklama Organi
  Duyu Organımız Burun, Koklama Organi

  Burun

  Her burun deliğinin üst bölümünde koku zan vardır. Bunun içerisinde koku hücreleri bulunur. Yüzey alanı 2.5 santimetrekare kadardır. Koku hücreleri iki kutuplu hücrelerdir. Koku duyusunun oluşması için meydana gelen kimyasal olaylar dizisi tam olarak bilinme-mektedir. Maddenin buharlaşabilir nitelikte olması mutlaka olfaktör membrana ulaşması gerekir. Suda ve yağda çözünebilir nitelikte olmalıdır. Suda çözünmesi olfaktör membran üzerindeki sümüksü birikintiyi geçebilmesi için zorunludur. Yağda çözünmesi ise koku sinir-lerinin bütünüyle yağdan (lipidlerden) yapılmış olması nedeni iledir.
  Koku duyusu da ileri derecede uyum gösteren duyulardan birisidir.

  Dokunma, tad ve koku duyularının sağlıklı algılanması için gerekli uygulamalar:

  1. Cilt temizliğine dikkat edilmelidir.
  2. Hassas deri bölgelerinde boynuzsu tabaka oluşması engellenmelidir.
  3. Cilde zararlı ve alerjik etkili kozmetik maddeler sürmekten kaçınmalıdır.
  4. Sigara, alkol tat duyusunun etkinliğini azaltır.
  5. Yemekler ağızda iyi çiğnenmelidir.
  6. Aşırı asitli ve alkali içeceklerden kaçınmalıdır.
  7. Burun karıştırılmamalıdır.
  8. Burunda iltihaplanmalar yapacak tahrişler önlenmelidir.
  9. Burna gereksiz damlalar damlatmaktan kaçınmalı, burun damlaları çok kısa süre kul-lanılmalıdır.

  Burun: Burun koku alma organıdır. olfaktör bölgedeki sinir uçları nemli ortamda erimiş olan kim-yasal koku faktörlerinin yaptığı uyarıyı beyne iletirler
 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  BURUN VE ÖZELLİKLERİ

  Burun, koku alma duyu organımızdır. Aynı zamanda da solunum sistemimizin başlangıcıdır. Burun başın yüz bölgesindedir. Uç kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten oluşmuştur. Burun boşluğu sapan kemiği ve buna bağlı kıkırdak ile ikiye ayrılmıştır. Burun boşluğu önden iki delikle dışarıya, arkadan yutağa açılır.

  Burun boşluğunun yan duvarları kıvrımlıdır. Buralarda mukus salgısı yapan epitel hücreleri ve bu hücreler arasında burun kılları vardır. Kan damarları açısından zengin bu kısım, soluk havasını ısıtır, toz ve topraktan temizler. Mukus salgısı ise, kuru havanın nemlenmesini ve solunuma uygun hale gelmesini sağlar.

  Her iki burun boşluğunun üstünde koku alma alanı yer alır. Bu alana sarı bölge denir.

  Burada koku alma hücreleri ile koku alma sinirleri bulunur.

  KOKU ALMA

  Bir maddenin kokusunu algılayabilmek için, besin maddelerinden havaya karışan gaz moleküllerinin burun boşluğunda, mukus sıvısı içinde çözünmesi gerekir. Gaz moleküller mukus sıvısı içinde çözündüğünde sarı bölgedeki duyu hücrelerini uyarır (kimyasal uyartı). Bu uyartı, duyu sinirleriyle beynin ilgili merkezine iletilir. Böylece koku almış oluruz.

  Madde- Gaz Moleküller- Burun Boşluğu- Mukus Salgısı (katı-sıvı) (gaz moleküller çözünür)

  KOKU ALMA Beyin- Duyu Sinirleri – Kimyasal Uyartı (Sarı Bölge)

  Bir maddenin kokusu, burna sürekli gelirse, burun bu kokuyu bir süre sonra algılayamaz. Çünkü duyu hücreleri çabuk yorulurlar. Burun bu özelliği sayesinde çok ağır kokulu ortamlarda rahatsız olmadan durabilmemizi sağlar. İnsanlar 2000- 4000 çeşit arasındaki kokuyu ayırt edebilirler.

  Bu Koku alma ile tat alma duyuları beyinde aynı merkezde yorumlanır. Bu nedenle yenen besinlerin lezzeti, koku ve tadının aynı anda algılanması ile sağlanır. O halde tat ve koku alma birbiriyle ilgilidir.

  Nezle olduğumuzda, burnun içi çok fazla nemli olduğundan, burna gelen kokular iyi çözünemez. Dolayısıyla koku alıcı hücreler iyi uyarılmadığından koku algılanmaz. Tat alma duyusu da zayıflar.

  BURUN SAĞLIĞI:

  1-Sinüzit: Burnun iki yanında ve alın bölgesinde sinüs denilen 4 adet boşluk bulunur. Bunların burna açılan kanalları tıkanırsa sinüzit denilen iltihaplanmalar olur. Bu durum sürekli baş ağrılarına yol açar.

  2- Nezle: Burundaki mukus zarlarının iltihaplanması sonucu, mukus salgısı yapan hücrelerin aşırı miktarda mukus salgılamasıyla başlar. Virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır.

  3-Burun Kemik Eğriliği: Kişilerde sürekli burun tıkanması vardır. Ameliyatla düzeltilebilir.

 3. Kadir
  Devamlı Üye
  Burun 5 duyu organımızdan sadece bir tanesidir.Burun koku alma, nefes alma vs. işlerinde kullanılmıştır ayriyetten burunda bulunan kıllar nefes alırken mikropların akciğerlere girmesini engelliyor yani burun olmasa birçok hastalıklar bizi bekliyor demektir.
+ Yorum Gönder


koklama organımız burun