+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Göz ve görme duyusu hakkında bilgi - göz duyusu - görme duyusu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Göz ve görme duyusu hakkında bilgi - göz duyusu - görme duyusu
  GÖZ VE GÖRME DUYUSU HAKKINDA BİLGİ - GÖZ DUYUSU - GÖRME DUYUSU

  Gözler ışığa duyarlıdır. İnsanlarda göz,ışık alan ve bundan dolayı görme olayını gerçekleştiren çok özelleşmiş bir organdır. Gözler kafatasının göz çukuruna yerleşmişlerdir. Göz görme işinde doğrudan görev alan kısımlar ve bunları koruyan yapılardan meydana gelmiştir. Bu koruyucu yapılar; kaşlar ,göz kapakları, kirpikler, gözyaşı bezleri ile göz yuvarlığını göz çukuruna bağlayan ve hareketini sağlayan kaslardır. Göz kapakları göz yaşı bezlerinin çıkardığı sıvıyı kırpma hareketi ile gözün saydam tabakasına yayarak bu tabakanın kurumasını engeller. Ayrıca kapanarak gözü korur.
  Gözün görmeyi sağlayan kısımları ise; reseptörler, mercek ve ışık etkisiyle oluşan uyartıları (impulslar) beyne ileten sinirlerden ibarettir.
  Göz yuvarlığı dıştan içe doğru 3 tabakadan oluşur. Sert tabaka, damarlı tabaka ve ağ tabaka dır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Beş duyu organlarımızdan biri olan göz etrafımızdaki eşyaları, insanları görmemizi sağlamaktadır. Gözler insanın en hassas organıdır zarar geldi mi bir daha eskisi gibi olmaz. Ayrıca gözler etrafındaki kirpikler ve göz kapağı sayesinde kendini korumaktadır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Göz beş duyu organlarımızdan biridir.göz sayesinde ççevremizi görüyor ,düzgün yürüyebiliyor ,insanları tanıyabilyor ve daha nice şeyler yapabiliyoruz.hatırlarsanız A vitamini eksikliği sonucu insanlarda gece körlüğünün görüle bileceğini söylemiştik.
+ Yorum Gönder


görme duyusu hakkında bilgi,  görme ile ilgili bilgiler,  görme ile ilgili yazılar,  görme duyusu ile ilgili bilgiler,  görme ile ilgili bilgi,  göz ve görme duyusu