+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Soluk Borusu ve Görevleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Soluk Borusu ve Görevleri Nelerdir
  Soluk Borusu ve Görevleri


  Nefes borusu (soluk borusu) vücutta solunan havanın geçtiği, boru şeklinde bir organdır. Omurgalılarda trakea havanın boğazdan akciğerlere geçişini sağlarken, omurgasızlarda dışarıdaki havayı doğrudan iç dokulara ulaştırır.

  Soluk borusu, gırtlağın altındadır, on iki santimetre boyundadır. (Yani çok uzun değildir.) Altıncı boyun omuru hizasında gırtlaktan başlar. Dördüncü sırt omurunda ikiye ayrılarak bronşları yapar. Arkası düz silindirik bir borudur. Arka duvarı zardan, diğer duvarları yarım halka biçiminde üst üste dizilmiş kıkırdaklar, kas ve zardan yapılıdır. Soluk borusunun içini örten mukoza hava ile gelen küçük yabancı cisimlerin dışarıya atılması için, titrek tüylü hücrelerle döşelidir.

  Bronşlar, soluk borusunun ikiye ayrılmasından doğanlar, soluk borusunun yapısındadırlar, yalnız kıkırdakları daha düzensizdir. Her biri bir akciğere girer, sağ bronş daha ince, daha kalın daha kısa daha diktir; sol bronş daha ince, daha uzun ve daha yataydır. Bronşlar akciğerde ince dalcıklara ayrılırlar. Akciğer, göğüs boşluğunda sağ ve solda iki tanedir. Sağ akciğer, üç sol akciğer iki lobludur. Her akciğer tabanı diyaframda olan birer yarı koni biçimindedir. Dış ve iç iki yüz bir taban bir de tepeleri vardır.

  Akciğere giren çıkan yapılar iç yüzün ortasından girerler. Buraya akciğer atardamarları, akciğer toplardamarları, akkar yolları, sinirler girer ve çıkarlar. Bronşlar içi hava ile dolu alveol denen keseciklerde biterler. Bu keseciklerin duvarlarında kılcal damarlar yayılır. Plevra, akciğerin dış yüzü ile diyafrağmanın üst yüzünü arasız örten seröz bir zardır. İç ve dış iki yaprağı arasında plevra boşluğu adı altında nemli ve kaygan boşluk vardır. Böylece, akciğerin solunum sırasında şişip küçülmesi kolaylıkla sağlanmış olur.
 2. Ezlem
  Üye

  Aldığımız havayı akciğerlerimize ulaştırır.Akciğerlerin iki tane olması nedeniyle çatal bir görüntüsü vardır.Biri ince diğeri kalın olarak akciğerlere ayrılır.Gırtlaktan sonraki bölüm düz ve tüylüdür.Tüyler havayı temizlerler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Soluk borusu solunum sisteminde yer alan bir solunum organıdır. görevi burundan alınan havanın akciğere iletilmesini sağlamaktır. akciğerde aldığı bu havayı daha doğrusu oksijenin gerekli yerlere ulaşılmasını sağlamak için kana karışmasını sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder


soluk borusu