+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda İnsan Vücudu Organları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İnsan Vücudu Organları


  İnsan Vücudu Organları Neler

  İnsan vücudu, fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistemler bütünüdür. Vücut, insan sağlığının maddesel parçasıdır; insan varlığının korunması ve soyun sürekliliği için birbiriyle uyumlu bir biçimde çalışan öğelerden oluşmuştur.
  Kadın ve erkek vücut örnekleri. Vücut tüyleri ve erkekteki yüz tüyleri kesilmiştir.


  İnsan vücudunun ana birimi hücredir. Hücreler ve hücreler arası maddeler birleşerek dokuları oluşturur. Dokular, biçimsel ve işlevsel birimler olan organları oluştururlar. Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri de vücudun sistemlerini meydana getirir. İnsan vücudundaki temel sistemler; hareket, sinir, solunum, dolaşım ve sindirim sistemleri olarak sıralanabilir. Bu sistemler duygu, hareket ve beslenme gereksinimlerini yerine getirirler. İnsan vücudunun olağan büyüme ve gelişmesi sistemlerin ve sistemleri oluşturan her organın görevini yerine getirmesine bağlıdır.

  Vücudumuzdaki organlar nelerdir? İnsan vücudunda pek çok organ görev alır. Bu organları görevlerine ve bulundukları sistemlere göre sınıflandıracak olursak:

  İç Organlarımız: Soluk borusu, yemek borusu, akciğerler, kalp, mide, karaciğer, safra kesesi, oniki parmak bağırsağı, pankreas, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, dalak, böbrek, apandisit.

  Sindirim Organları: Temel sindirim sistemi organları, sırasıyla, ağız, yutak, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak sayılabilir. Sindirim sistemine yardımcı organlar ise karaciğer ve pankreastır.

  Üreme Organları: Kadın ve erkekte üreme organları birbirinden farklıdır. Erkek üreme organları; penis, testisler ve prostat (erbezi)'tan oluşur. Kadın üreme organları ise; vajina, rahim ve yumurtalıklardır.

  Boşaltım Organları: Boşaltım sisteminde görev alan temel organlar böbrekler, üreterler ve idrar kesesidir.

  Solunum Organları: Ağız, burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğer solunum sistemini meydana getiren organlardır.

  Dolaşım Organları: Kalp ve kan damarları dolaşım sistemini meydana getirir.

  Duyu Organları: Göz, kulak, burun, dil ve deri duyu organlarımızdır.
 2. Ezlem
  Üye

  Vücudumuzda bulunan solunum organları, sindirim organları, dolaşım organları, duyu organları ve üreme organları olarak sınıflandırılır. Bu organlar birbirleriyle bağlantılı olarak çalışırlar.
 3. Ziyaretçi
  İnsan Vücudu Görevleri İnsan Vücudu Organları Ve Görevleri Nelerdir Organ Nedir? kısa bilgi lütfen
 4. Asel
  Bayan Üye
  İnsan Vücudundaki İç Organlarının İsimleri ve Görevleri Nelerdir  İç Organların Görevleri Nelerdir , İç Organlarımız Ne İşe Yararlar İşlevi ,İç Organlarımızın Görevleri, İç Organların Görevleri, İç Organlar Ne Işe Yarar


  İç Organlarımız Hayat Fonsikyonlarımızı Sağlayan Önemli Yapı Taşlarıdır. Peki Iç Organlarımızın Görevleri Nelerdir
  ?

  Kalp


  İçi Boş, Kas Yapısında Bir Organ Olan Kalp Göğüs Boşluğu Içinde Her Iki Akciğer Arasında Büyük Bir Alanı Kaplar. Etrafı, Perikard Adı Verilen Bir Zar Ile Sarılıdır. Kalp, Iki Akciğer Arasında Tepesi Aşağıda Tabanı Yukarıda Bir Koni Gibidir. Üçte Biri Orta Çizginin Sağında, Üçte Ikisi Sol Yanındadır. Genel Olarak Sternum ( Iman Tahtası ) Arkasında Eğik Olarak Durur. Ekseni, Yukarıdan Aşağıya, Arkadan Öne Ve Sağdan Sola Doğrudur.


  Günde Yaklaşık 100 Bin, Yılda 40 Milyon, Tüm Insan Hayatı Boyunca Yaklaşık 2,5 Milyar Kere, Hiç Durmadan Yaklaşık 8 Ton Kanı Vücuda Pompalar.


  Büyüklüğü Yetişkin Bir Insan Kalbinin Büyüklüğü Yaklaşık Olarak Yumruğunun Büyüklüğü Ile Eşdeğer Sayılır. Taban Tepe Uzaklığı 12 Cm, En Geniş Yerinde 8-9 Cm, Ön-Arka Çapı 6 Cm. Dir. Erkekte Ağırlığı 280-340 Gr. Kadında 230-280 Gr. Arasındadır. Bölümleri; Sağ Atrium (Sağ Kulakçık) Sol Atrium (Sol Kulakçık) Sağ Ventrikül (Sağ Karıncık) Sol Ventrikül (Sol Karıncık)


  Her Canlıda Dokuların, Organların Ve Hücrelerin; Oksijen, Karbondioksit, Aminoasitler, Yağlar, Vitaminler Ve Mineraller Gibi Madde Ve Besinlere Gereksinimi Vardır.


  Metabolizma Faaliyetleri Sonucunda Oluşan Artık Ürünlerin De Vücuttan Uzaklaştırılması, Vücut Isısının Düzenlenmesi, Asit-Baz Dengesinin Korunması, Hormonlar Ve Enzimlerin Vücudun Gerekli Bölgelerine Taşınması Gerekir. Bütün Bu Işlemleri Kalp Ve Damarlardan Oluşan Dolaşım Sistemi Yapar.


  Kalp Bu Sistem Içerisinde Motor Görevi Yapar. Kalp Dakikada 60-80 Vuruş Arasında Değişen Bir Hızla Kanı Vücuda Pompalar.


  Karaciğer


  Diyaframın Hemen Altında, Sağ Tarafta, Yaklaşık Olarak 2 Kilogram Ağırlığında Koyu Kırmızı Renkte Yumuşak Bir Organdır.


  Karaciğerin Görevleri


  A. Proteinlerin Üretilmesi Ve Depolanması, Protein Metabolizmalarının Birçok Yan Üretimlerinin Tanzim Ve Kontrol Edilmesi.
  B. Şekerin Depolanması Ve Kanda Bulunması Gereken Şeker Miktarının Ayarlanması.
  C. Vücuttaki Toksik Ve Zararlı Maddelerin Nötralize Edilmesi.
  D. Depo Edilmiş Yağların Kullanılması.
  E. Kanın Pıhtılaşması Için Gerekli Maddelerin Üretilmesi.
  F. Safra Ve Safra Tuzlarımın Üretilmesi. Bunlar Kanallardan Bağırsaklara Ifraz Edilmekte Ve Sindirime Yardımcı Olmaktadırlar.
  G. Kırmızı Kan Hücreleri Ve Başka Kan Elemanlarımın Üretimi Için Gerekli Ve Önemli Olan Maddelerin Üretimi Ve Depolanması.
  H. Günde Yaklaşık Olarak 4 Su Bardağı (1 Litre) Safra Salgılar.
  I. Vücudun Isısını Ayarlar.
  J. Vücudun Ihtiyacı Olan Su Ve Vitaminleri Yapar.
  K. Kan Miktarını Ayarlar.
  L. Hormonların Görevleri Üzerinde Etkili Olur.


  Akciğer


  Göğüs Boşluğu Içinde Bulunan Ve Solunuma Yarayan Organ. Göğüs Boşluğunun Sağ Ve Sol Yanlarında Bulunan Iki Ayrı Parçadan Meydana Gelmiştir. Üzeri Plevra Denen Bir Zarla Kaplıdır. İçerisi, Hava Ile Dolu Olan Ve “Akciğer Kesecikleri” Denen Boşluklardan Yapılmıştır. Sağ Akciğer Üç Loba, Sol Akciğer Iki Loba Ayrılmıştır. İç Yan Yüzlerinden Bronşlar, Atardamarlar, Toplardamarlar Lenfalar Ve Sinirler Çıkar. Ana Görevi Atmosferdeki Oksijeni Kan Dolaşımına Nakletmek Ve Kan Dolaşımındaki Karbondioksiti Atmosfere Çıkartmaktır.


  Dalak


  Karın Boşluğunun Solunda, Midenin Arka Tarafında Bulunan Dalak; Eskimiş Kırmızı Kan Hücrelerini Yok Eder, Gerektiği Zaman Da Yeni Kırmızı Kan Hücreleri Imal Eder. Sıtma Ve Tifo Gibi Bulaşıcı Hastalıklar Veya Kansızlık Sonucu Dalak Hastalanabilir.


  Soluk Borusu


  Nefes Borusu (Soluk Borusu) Veya Trakea, Vücutta Solunan Havanın Geçtiği, Boru Şeklinde Bir Organdır. Bu Boru Havayı Ciğerlerimize Göndermemizi Sağlar.Omurgalılarda Trakea Havanın Boğazdan Akciğerlere Geçişini Sağlarken, Omurgasızlarda Dışarıdaki Havayı Doğrudan Iç Dokulara Ulaştırır.


  Eğer Soluk Borumuza Kazayla Yiyecek Kaçarsa Soluk Alamayıp Tıkanabilir.Bu Nedenle, Biz Yutkunurken Küçük Dil Soluk Borumuzu Kapatır Ve Yiyeceklerin Yemek Borusundan Aşağıya Doğru Gidip Midemize Ulaşmasını Sağlar.


  Böbrek


  Omurgalılarda Bulunan Fasulye Şeklinde Boşaltım Organlarıdırlar.


  Böbreğin Görevi ,Proteinlerin Parçalanması Sonucunda Oluşan Üre Gibi Zararlı Maddeleri Vücuttan Uzaklaştırırken, Diğer Yandan Vücudun Sıvı, Mineral Ve Asit-Alkali Dengesini De Düzenler.


  Yemek Borusu


  Yenilen Gıdaların Ağızdan Sonraki Geçiş Bölgesi, Boğaz.İçten Dışa Doğru Örtü Epiteli, Düz Kas Ve Bağ Dokudan Oluşmuştur. Besinler Yemek Borusundan Geçerken Yemek Borusu Peristaltik Hareketler Yapar. Yemek Borusunda Sindirim Gerçekleşmez. Besinler Yemek Borusundan Mideye Geçiş Yapar. Yemek Borusu Ağız Ve Mideyi Birleştirir.


  Apandis


  İnsanlarda, Kalın Barsağın Bir Çıkıntısı Olan Körbarsağın Alt Bölümüne Tutunmuş, Serbest Olan Öbür Ucu Çıkmaz Halinde Sonlanan Solucan Şeklinde Bir Barsak Çıkıntısı. Bu Çıkıntının Uzunluğu, 7-12 Cm. Dir.Görevi Bademciklerin Ve Lenf Düğümlerinin Görevine Benzer; Kalınbağırsakta Bulunan Mikropları Yok Ederek Hastalık Yapmalarını Önlemeğe Çalışır.


  Anüs (Makat)


  Sindirim Kanalının Bitiş Kısmı. Dışkılar Boşaltım Sırasında Anüsten Geçerek Vücuttan Atılırlar.


  Rektum


  Kalın Bağırsağın Son Bölümüdür. Anüse Açılır. Dışkının Atılımdan Önce Tutulduğu Yerdir. Rektumun Son Birkaç Santimetresi Deriye Benzer Bir Doku Ile Kaplıdır. Kalın Barsağın Genişlemesi Sonucu Oluşan Ortalama 15 Cm Uzunluğunda Olup Sindirim Sistemimizin Son Kısmıdır.


  Onikiparmak Bağırsağı


  Onikiparmak Bağırsağı Midenin Hemen Ötesinde 5 – 10 Santim Kadar Uzayan Incebağırsağın Bir Kısmıdır. C Harfi Görünümündedir. Bu Bağırsağın Her Zaman Mide Ile Ilişik Görülmesinin Nedeni Ise, Mideye Tesir Eden Rahatsızlıkların Çoğunlukla Onikiparmak Bağırsağını Da Etkilemekte Olmasından Ileri Gelmektedir.


  Onikiparmak Bağırsağının Çeperi Gıda Maddelerinin Sindirimine Yardımcı Olan Bazı Usareleri Üretmektedir.. Safra Onikiparmak Bağırsağında Depo Edilmektedir Ve Pankreas Usareleri Da Bu Bağırsağa Boşalmaktadır.


 5. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların vücutlarında birden fazla organ bulunmaktadır. bu organlar; akciğer , karaciğer , kalp, pankreas, ince bağırsak kalın bağırsak, beyin , mide ,rektum , on iki parmak bağırsak ,anüs ve son olarak böbreklerdir.

+ Yorum Gönder