+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Karaciğerlerin görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Karaciğerlerin görevleri
  Karaciğer


  Vücudumuzun gerçek kimya laboratuvarı olan karaciğer, karın boşluğunun sağında yer alan iri bir bezdir (1,600 gram kadar); içinde 800-900 gram kadar kan bulunur; koyu kırmızı renktedir; lob adı verilen sayısız küçük parçacıktan oluşur; yeri, diyaframın altında, üst karın bölgesinde ve midenin önündedir.

  Karaciğerin görevleri çeşitli olduğu kadar önemlidir de. Hücrelerin enerji kaynağı olan şekeri yapar; yağların özümlenmesi ve dolayısıyla sindirim için vazgeçilmez bir madde olan ödü (safra) salgılar; birçok artığın vücuttan atılmasını ve vücudun zehirlerden arıtılmasını sağlar, alkolü süzer ve kanı pıhtılaştıracak maddeleri yapar. Ayrıca birçok ilaç, ancak karaciğerde değişikliğe uğradıktan sonra organizma tarafından kullanılabilir.

  Görevinin karmaşıklığı nedeniyle karaciğer nispeten nazik bir organdır; birçok hastalığa tutulabilir: en çok bilineni sarılıktır; derinin sarı bir renk almasıyla beliren bu hastalık, safranın iyi boşatmamasından ileri gelir. Karaciğerin en tehlikeli hastalıklarından biri alkol sirozudur: bu hastalıkta karaciğer büyür ve görevlerini yerine getiremez.


  Hayvanların Karaciğeri

  Yalnız omurgalı hayvanlarda karaciğer vardır. Büyüklüğü ve ağırlığı türlere göre değişir: sözgelimi, balıklarla yılanlarda oldukça büyük yer tutar. Birçok hayvanın karaciğerinde, bazı ilaçların yapımında kullanılan elemanlar (özellikle A ve B vitaminleri) vardır.
 2. Ezlem
  Üye

  Karaciğerlerin görevleri nelerdir  İnsanlarda karaciğer çok önemlidir. Vücudundaki pis kanı temizler sindirimi kolaylaştırır ve alkolü süzme görevlerinden bir kaçını yapar.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Canlılarda bulunan karaciğeri görevi vücutta fazla miktarda bulunan glikozları toplayıp glikojen halinde depolar. bunun dışında yağda eriyen vitaminlerin depo edilmesi görevi de karaciğere aittir. ayrıca kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddeleri de karaciğer sentezler.
+ Yorum Gönder