+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Atık Maddeleri Vücudumuzdan Uzaklaştıran Organlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Atık Maddeleri Vücudumuzdan Uzaklaştıran Organlar
  Atık Maddeleri Vücudumuzdan Uzaklaştıran Organlar

  Böbrekler, akciğerler, karaciğer, deri ve kalın bağırsak atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştıran organlardır.
  Bu organlar atık maddeleri idrar, solunum, terleme ve dışkı yoluyla atar. Eğer bu atık maddeler vücudumuzdan uzaklaştırılmadıkları takdirde zehirleyici olabilir. Bunun sonucu olarak vücudumuz görevlerini yerine getiremez.
  Deri Vücudumuzdan suyun ve tuzun fazlasını terleme yoluyla dışarı atar.Aynı zamanda bu sayede vücut sıcaklığı da korunmuş olur.
  Akciğerler Kan içindeki karbon dioksiti ve suyu soluk verme esnasında vücut dışına atar.
  Karaciğer Proteinlerin sindirilmesi sonucunda oluşan zehirli bir maddeyi, daha az zararlı olan üreye dönüştürür.
  Kalın bağırsak Su, safra ve besin atıklarının dışkı şeklinde vücuttan atılmasını sağlar.
  Böbrekler Kan içindeki zararlı atıkları ve üreyi süzerek idrar şeklinde vücuttan uzaklaştırır.

  Boşaltım Sistemimizi Oluşturan Yapı ve Organlar

  Besin içeriklerinin hücrelerimiz tarafından kullanılması sonucunda atık maddeler oluşur. Oluşan bu atık maddeler hücrelerimizden kanımıza geçer. Atık maddelerle
  kirlenmiş kanın vücudumuza zarar vermemesi için bir an önce temizlenmesi gerekir. Bu atık maddeler vücudumuzdan boşaltım yoluyla uzaklaştırılır. Tıpkı fabrikaların zehirli atıkları temizleyerek uzaklaştıran arıtma tesisleri gibi vücudumuzdan atık maddeleri uzaklaştıran ve boşaltım sistemi adı verilen bir sistem vardır.

  Boşaltım sistemimiz; böbrekler, üreter, idrar kesesi ve üretradan oluşur. Böbrekler boşaltım sistemimizin önemli organlarından biridir.

  Karaciğerin boşaltımdaki görevi:Hücrelerde solunum olayında bazı besinler (proteinler) parçalandığında amonyak denilen ve çok zehirli olan bir sıvı oluşur. Karaciğer, çok zehirli olan amonyağı, daha az zehirli olan üre ve ürik aside çevirerek boşaltıma yardımcı olur.
  Karaciğer, yaşlanmış alyuvarlar hücrelerini parçalar ve oluşan atıklarını safra sıvısı ile bağırsaklara göndererek boşaltım yapar.

  Böbreklerin Boşaltım Sistemi İçin Önemi


  Böbrekler:Bel omurlarımızın iki yanında yer alan organlarımızdır. Böbreğin şekli fasulyeye benzer. Yaklaşık uzunluğu 10 cm’dir. Böbreklerimizin görevi, vücudumuzun çeşitli faaliyetleri sonucu oluşan atık maddeleri kanımızdan süzerek uzaklaştırmaktır. Kanımızda atık maddelerin yanı sıra karbonhidratların, yağların ve proteinlerin sindirilmesi sonucunda oluşan küçük moleküller ile vitamin ve su gibi yararlı maddeler de bulunur. Öyleyse, böbreklerimizin kanımızı süzerken kanımızın içindeki yararlı maddeleri koruyup atık maddeleri uzaklaştırması gerekir. Peki böbrekler kanımızı süzerek nasıl temizler? Kanımız, böbreğimizin temel birimi olan nefronlar tarafından süzülerek temizlenir.


  Önemli NOT:
  *Böbrekler, vücutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su, üre, ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan atık maddelerin kandan süzülerek idrar şeklinde vücut dışına atılmasını sağlar. Yani insanlarda boşaltım olayını gerçekleştiren organ böbreklerdir.
  *Süzüntüdeki suyun büyük bir bölümü, glikoz ve diğer besin maddeleri öz bölgesindeki toplama kanalcıkları tarafından emilerek tekrar kana geçer. Bu olaya geri emilim denir. Böylece yararlı maddelerin vücut dışına atılması engellenmiş olur. Süzüntüdeki su ve besinler emildikten sonra havuzcukta kalan sıvıya idrar denir

  Her bir böbrekte, yaklaşık bir milyon nefron bulunur.
  Nefronlar boşaltım maddelerini kandan süzer ve idrar oluşumunu sağlar, böylece kanımızı temizler. Peki, böbreklerimiz idrarı nasıl oluşturduğunu biliyor musunuz?

  atkmaddelerivcudumuzdan.jpg
  1. Kan, böbrek atardamarları yoluyla böbreklere gelir ve nefronlarda süzülür.
  2. Kan içindeki yararlı maddeler, süzülme sırasında nefronlarda emilir ve tekrar kana geçer.
  3. Süzülerek temizlenen bu kan, böbrek toplardamarı ile böbreklerden çıkar.
  4.Süzülmeden sonra kalan tuzun ve suyun fazlası ile üre idrarı oluşturur.
  5.Oluşan idrar, üreterde ve idrar kesesinde toplanır.
  6.İdrar üretra ile vücuttan dışarı atılır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Böbrekler ağırlık ve yapı olarak çok küçük görünen bu organların vücudumuz için önemi çok büyüktür. Vucudumuzdaki atıkları idar yolu ile dışarı atar. Ayrıca tansiyonu düzenler.
+ Yorum Gönder


atık maddeleri vücuttan uzaklaştıran organlar,  atık maddelerin vücuttan atılmasına hangi organlar görev alır,  atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştıran organlar ve görevleri,  atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştıran organlar,  atık maddeleri vücuttan uzaklaştıran organlar ve görevleri,  boşaltım sistemi organları ve görevleri