+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Kalpteki Sağ Kulakçık Ve Sol Kulakçığın Görevleri Neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kalpteki Sağ Kulakçık Ve Sol Kulakçığın Görevleri Neler
  Kalpteki Sağ Kulakçık Ve Sol Kulakçığın Görevleri Neler

  Sağ bölüm, kanın vücuttan döndüğü odacık olan sağ kulakçık sonra triküsbit kapak adı verilen 3 yaprakçıklı bir kapakçık ile ana odacık olan sağ karıncıktan oluşur.
  • Kan vücutta oksijeni ve besin öğeleri kullanıldıktan sonra vena cava adı verilen 2 adet ana toplardamar ile sağ kulakçığa gelir.
  • Sağ kulakçıktan kan yerçekimi ve kulakçık kasılması ile aradaki kapak olan triküsbit kapaktan (3 yaprakçıklı kapak) geçerek sağ karıncığa girer.
  • Sağ karıncık ile pulmoner atardamar arasındaki kapağa da pulmoner kapakçık adı verilir. Sağ karıncık kanı pulmoner atardamar adını verdiğimiz bir damar yoluyla akciğerlere pompalar.
  Sol bölüme kan akciğerlerden oksijenden zenginleştirilmiş olarak gelir.
  • Sol kulakçığa gelen bu kan yerçekiminin de etkisi ile ve biraz da sol kulakçığın kasılması yardımı ile sonradaki kapak olan mitral kapakçık adı verilen 2 yaprakçıklı bir kapaktan sol karıncığa akar.
  • Sol karıncık ile aort atardamarı arasında aort kapakçığı denilen 3 yaprakçıklı bir kapak bulunmaktadır. Sol karıncıktan temiz kan güçlü kasların kasılması etkisi ile aort atardamarı denilen ana atardamar vasıtasıyla vücuda sunulur.
  • Elimizi göğsümüzün sol tarafına götürdüğümüzde kalbimizden gelen sesin nedeni kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanmasıdır.
 2. Ziyaretçi

  naber çok teşekkürler bu bilgiler işime çok yaradı
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsan kalbi dört bölümden oluşmaktadır. bunlar ; iki karıncık ve iki kulakçıktır. insanlarda sağ ve sol karıncıklarının görevi kanı kulakçıklara pompalayarak daha sonra sağ ve sol kulakçıklara gelen kanın vücuttaki damarlara katılmasını sağlamaktır.
+ Yorum Gönder


sağ kulakçık görevi,  sağ kulakçık ve sol kulakçık görevleri,  sol kulakçık görevi,  sağ kulakcığın görevi,  sağ kulakçığın görevi nedir,  sağ kulakçık nedir