+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda İnce Bağırsak Hangi Bölgededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnce Bağırsak Hangi Bölgededir


  İnce Bağırsak hangi bölgededir nedir

 2. HaKHaN
  Özel Üye

  İnce Bağırsak Hakkında Bilgi

  ljvm.jpg
  İnce bağırsak sindirim kanalının mide ile kalın bağırsak arasındaki kısmıdır. 5 yaşından büyük insanlarda boyu 5-6 m arasındadır. Üç kısma ayrılır: duodenum, jejunum ve ileum. Mideden gıdalar duodenuma pilor veya pilorik sfinkter diye adlandırılan bir kas ile girerler. Daha sonra ince bağırsak boyunca peristaltizm olarak adlandırılan kas kasılmaları ile hareket eder.
  İnce bağırsakta besinlerin emilimleri gerçekleşir. Yağların ilk kimyasal sindirimi yapılır. İnce bağırsağa gelen safra ve pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. Besinler ince bağırsakta en küçük moleküllerine kadar parçalanır. Bu moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesine emilim adı verilir. İnce bağırsak, sindirim sistemimizde besinlerin en çok sindirildiği yerdir. Burada hem fiziksel hem de kimyasal sindirim vardır. Bütün besinlerin kimyasal sindirimi burada biter.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  İnce bağırsak mideden hemen sonra gelen kısımdır.sindirin sisteminin en uzun bölümüdür.yağların kimyasal sindirimi ince bağırsakta başlar.protein ,karbonhidratve yağların sindirimi ince bağırsakta tamamlanır.küçük moleküllere ayrılan maddelerin kana emilimi ince bağırsakla sağlanır.
+ Yorum Gönder