+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Mide Hangi Bölgededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mide Hangi Bölgededir


  Mide Hangi Bölgededir nedir

 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Mide Hakkında Bilgi


  mide-hakk-nda-bilgi.jpg
  Mide; kaslardan oluşan, genişleyebilen bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Omurgalılar, derisidikenliler, haşaratlar ve yumuşakçalarda bulunur. Sindirimin ikinci fazında (çiğnemeyi takiben) görev yapar. Yiyeceklerin geçici olarak büyük miktarda depolandığı organdır. Rahatlıkla 1.5 litre sıvıyı içinde tutabildiği gibi, maksimum 4 litre sıvı tutma kapasitesi vardır.
  Midenin 4 ana bölümü vardır:
  1-Fundus,
  2-Kardia
  3- Korpus (gövde) ve
  4-Antrum (midenin son bölümü)
  Mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. Mide içini örten ve Mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Mide içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır (Kimus). Sonuçta krem kıvamında yarı sıvı bir materyel meydana gelir. Meydana gelen karışım ince bağırsaklar tarafından emilecek seviyeye geldiyse, azar azar miktarlarda, pilor kanalını geçerek 12 parmak bağırsağına (Duodenum) geçer. Sıvıların mideyi terk etmesi katılardan daha hızlıdır ve mideyi boşaltması yaklaşık 20 dakikayı alır. Katı-sıvı karışımı materyelin mideyi terk etmesi ise yaklaşık 1.5 saati bulmaktadır.
  Mide salgı yapan bir organdır. İç duvarlarında bulunan hücre ve bezler birçok önemli salgılar üretir: sindirim enzimleri, hormonlar, hidroklorik asit, intrensek faktör (B12 vitamininin ince bağırsak son kısmından emilmesi için bu faktörün varlığı şarttır). Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkan, alkalen-bazik bir mukus da üretir.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Karın bölgesinin sol tarafında diyaframın altında bulunur.aldığımız besinlerin bir kısmının kimyasal bir kısmının fiziksel sindirimini gerçekleştirir.mide salgıladığı asitten kendini korumak amacıyla bazik bir mukus salgılar.
+ Yorum Gönder


mide,  Mide hangi bölgede