+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Safra Kesesi Hangi Bölgededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Safra Kesesi Hangi Bölgededir
  Safra kesesi Hangi Bölgededir nedir
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Safra Kesesi Hangi Bölgededir Hakkında bilgi

  Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organ.

  Kesenin görevi, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak, ve gerekli aralıklarla oniki parmak barsağına safra salgılamaktır.Yemek yendiği zaman safrakesesi kasılır ve konsantre safra ince barsağa akar ve yemeklerin sindirilmesine yardım eder.

  Safra kesesi karın içerisinde karaciğerin alt tarafına yapışık olarak bulunan yaklaşık 10x3 cm. boyutlarında bir organdır. Karaciğerden salgılanan safra sağ ve sol safra kanalları aracılığıyla ana safra kanalına gelir. Ana safra kanalıyla safra kesesi arasında safra kesesinin içeriğini boşaltmasına yarayan kanal vardır.

  Ana safra kanalı pankreasın salgısını boşaltmaya yarayan kanalıyla birleşerek oniki parmak bağırsağına açılır. Safra kesesi karaciğerden salgılanan safrayı depolar ve yoğunlaştırır. Yemeklerden sonra safra içeriğini ana safra kanalına (o da oniki parmak bağırsağına ) boşaltarak besinlerin sindirimine yardımcı olur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Safra kesesi karaciğerin alt bölgesinde bulunan bir torba şeklindeki organdır. safra kesesinin görevi karaciğerin salgılamış olduğu safrayı içinde depolamaktır. bildiğiniz gibi safra yağların sindirilmesinde büyük bir rol oynarlar.
+ Yorum Gönder